» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


PSE ESHTE MIRE TE KENI NJE QEN NE SHTEPI?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

PSE ESHTE MIRE TE KENI NJE QEN NE SHTEPI?

Mesazh nga Limi Selmani prej Wed 18 Mar 2015, 12:51

PSE ESHTE MIRE TE KENI NJE QEN NE SHTEPI?
Nė rast se gjithmonė i keni dashur qentė ose dėshironi tė merrni njė, kėto fakte do t’ju ndihmojnė tė vendosni.
1.Shėtitja me qenin e pėrmirėson shėndetin tuaj fizik.
2.Pėrkėdhelja e qenit e ul shtypjen e gjakut, dhe i zvogėlon shanset e sėmundjeve kardiovaskulare.
3.Qentė mund ti ndjejnė sulmet epileptike para se tė ndodhin.
4.Pronarėt e qenve mund tė shėrohen mė shpejt nga ndonjė smundje dhe kanė mė shumė shanse pėr tė jetuar pas ndonjė sulmi nė zemėr.
5.Fėmijėt tė cilėt kanė qen kanė mė shumė vetėbesim.
6.Qentė ndihmojnė nė tejkalimin e vetmisė, gjithashtu ndihmojnė nė tejkalimin e traumave tė tilla si humbja e ndonjė personi tė dashur.
7.Mbajtja e qenve zvogėlon shanset pėr depression.
8.Shqisa e zhvilluar pėr dėgjim e qenve i mudnėson ata tė dėgjojnė thirjen telefonike para se tė bie zilja e telefonit.

9.Qentė e rrisin komunikimin shoqėror, ata janė tė shkėqlyer pėr fillimin e ndonjė bisede.
10.Qentė i pregadisin prindėrit pėr fėmijė, kujdesi pėr qentė ėshtė i pėrafėrt me kujdesin ndaj fėmijėve.
11.Qentė ndihmėtarė ose udhėheqės janė trajnuar pėr tu ndihmuar njerėzve me aftėsi tė kufizuara mendore ose fizike.
12.Qentė pėr kėrkim dhe shpėtim punojnė nė kushte tė ndryshme tė rėnda (tėrmete, bombardime dhe katastrofa tjera natyrore).
avatar
Limi Selmani

Shteti : Kosovė
Postime : 51
Kyējet nė forum : 3234
Regjistruar mė : 18/03/2015
Profesioni : Student

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi