» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Zbulohen dėshmi se dardanėt kanė jetuar nė Prizren prej parahistorisė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Zbulohen dėshmi se dardanėt kanė jetuar nė Prizren prej parahistorisė

Mesazh nga Albanian_Girl prej Sat 28 Feb 2015, 21:27

Prishtinė, 26 shkurt 2015 –Ekipe tė arkeologėve nga Instituti Arkeologjik i Kosovės kanė nisur gėrmimet arkeologjike, nė afėrsi tė Kompleksit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, nė qendėr tė Prizrenit, skaj lumit Lumbardh.
Gjurmimet po udhėhiqen nga arkeologu Shafi Gashi, mbėshtetur nga Qendra Rajonale pėr Trashėgimi Kulturore (QRTK) nė Prizren.
Sipas drejtorit tė QRTK-sė, Samir Hoxha, gėrmimet kanė pėr qėllim hulumtimin e presupozuar tė njė monumenti tė zbuluar muaj mė parė nė kėtė pjesė, pėr tė cilin mendohet se ėshtė i njė rėndėsie tė veēantė historike.
“Arkeologėt mendojnė se kjo dėshmon fuqishėm ekzistencėn e njė jete aktive nė territorin e Prizrenit tė sotėm qė nga parahistoria, antikiteti, mesjeta e deri nė kohėt moderne”, citohet Hoxha nga gazeta “Zėri”.
Hoxha ka thėnė se tė dhėnat arkeologjike dėshmojnė pėr njė jetė aktive nė territorin e Prizrenit, qysh nga koha e themelimit tė tij, si qytet iliro-dardan, dhe gjatė periudhave vijuese, ku krijoi njė varg monumentesh me vlera tė mėdha historike e kulturore.
“Trashėgimia kulturore ėshtė pasuri e pėrbashkėt. Ruajtja dhe konservimi i saj pėr brezat pasardhės ėshtė detyrim kushtetues dhe ligjor i institucioneve, por edhe mbarė njerėzimit bashkėkohor”, ka thėnė Hoxha.
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 11360
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Komplimete per temen

Mesazh nga Musafiri prej Sun 01 Mar 2015, 03:56

Komplimente per temen

Musafiri
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi