» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Vetitė shėruese tė kumbullės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Vetitė shėruese tė kumbullės

Mesazh nga Albanian_Girl prej Mon 23 Feb 2015, 22:29

Shkencėtarėt pranė Universitetit tė Floridės nė Oklahoma kanė vėrtetuar se konsumimi i dhjetė kumbullave tė thata nė ditė pėrmirėson dendėsinė e eshtrave.
Autorėt e studimit thonė se asnjė nga pemėt tjera nuk e ka pasur kėtė efekt nė dendėsinė e eshtrave sikurse kumbullat.
Rezultatet janė fituar pas studimit njėvjeēar tė dy grupeve tė femrave, njėri prej tė cilave ka ngrėnė kumbulla, dhe nė fund ka rezultuar me dendėsi mė tė mirė tė eshtrave.
Fruti i kumbullės i konzervuar nė form hashavi dhe i konservuar nė friz pėr prodhim komposto, kane veti shėruese-lehtėsim nė rastet e majasilit tė brendshėm sidomos te zorra e trashė. Ndihmon dhe lehtėson jashtėqitjen.
Kumbullat janė mjaft tė rėndėsishme nė ushqim. Vetitė shėruese tė kumbullės ndikojnė nė sėmundjet e veshkave, sėmundjet e mėlēisė dhe tek paraqitja e reumės.
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 11360
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi