» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Shtatzėnat qė pinė duhan, 65 % mundėsi pėr fėmijė me astmė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Shtatzėnat qė pinė duhan, 65 % mundėsi pėr fėmijė me astmė

Mesazh nga studentja prej Mon 26 Jan 2015, 17:47

Sipas njė studimi, fėmijėt tė cilėt vijnė nė jetė nga njė nėnė qė konsumon rregullisht duhan mund tė shfaqin probleme me astmėn.
Efektet e dėmshme tė njė foshnje e palindur mund tė fillojnė shumė herėt, qė nė tre muajt e parė tė shtatzėnisė tė cilat luajnė rol tė madh nė zhvillimin e tij.
Ky studim i kryer me 21.600 fėmijė tė cilėt kanė lindur nga nėna qė kanė konsumuar duhan, tregon se rreziqet e kėtyre fėmijėve janė dramatike.
Kėta fėmijė kanė njė tingull tė vazhdueshėm fishkėllime gjatė frymėmarrjes sė tyre, duke bėrė qė tė kenė probleme tė herė pas hershme dhe ngushtim nė rrugėt e frymėmarrjes.

Ajo qė vihet re ėshtė se akoma ka shumė nėna tė pandėrgjegjėsuara tė cilat vazhdojnė tė konsumojnė duhan edhe pse janė nė kushte tė tilla. Ky fakt rrit numrin e tė prekurve me astmė nė moshėn parashkollore.Nė muajt e parė tė shtatzėnisė nėse nėna konsumon duhan, e bėn shumė tė vėshtirė frymėmarrjen pėr beben madje ēon deri nė dobėsim tė sistemit imunitar.

/rtk.live/
avatar
studentja

Shteti : Kosovė
Postime : 37
Kyējet nė forum : 11447
Regjistruar mė : 29/07/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shtatzėnat qė pinė duhan, 65 % mundėsi pėr fėmijė me astmė

Mesazh nga Ylli-1 prej Tue 27 Jan 2015, 15:48

Po nese e lind nena qe pi duhan, alkoho,l dhe droga, cfare do jete ai femije? Thot gje sdudimi?
avatar
Ylli-1

Shteti : Kosove - Ferizaj
Postime : 156
Kyējet nė forum : 10379
Regjistruar mė : 26/08/2008
Profesioni : Inxhiner i Ekonomizuar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi