» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Luleshtrydhja dhe boronica mbrojtėse ndaj infarktit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Luleshtrydhja dhe boronica mbrojtėse ndaj infarktit

Mesazh nga malėsorja prej Fri 23 Jan 2015, 17:22


Studiuesit pohojnė se sa mė shumė tė konsumojmė luleshtrydhe dhe boronicė aq mė pak do tė kemi dhe rrezikun pėr tu prekur nga sėmundjet e zemrės.
Konsumimi i rregull i kėtyre frutave ėshtė njė mundėsi e mirė pėr tė shmangur infarktin e zemrės.
Ekspertėt besojnė qė rezultati i tillė duhet t’i atribuohet nivelit tė lartė tė flavonoideve nė frutat malore, ndėrsa ėshtė i dobishėm nė luftėn kundėr bllokimit tė artereve.
Flavonoidet janė veēori antikoksidante tė cilat gjenden nė bimė, si edhe nė ēaj dhe verė tė kuqe dhe mund tė mbrojnė nga spektri i gjerė i sėmundjeve, duke pėrfshirė edhe sėmundjet e zemrės, tensionin e rritur, disa lloje tė kancerit dhe dementias.
Marrė nga /RTK.LIVE/

malėsorja

Shteti : Malėsia e Madhe
Postime : 4
Kyējet nė forum : 11028
Regjistruar mė : 27/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi