» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

15 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 15 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ja si jetohet nė fshatin mė tė ftohtė tė globit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Ja si jetohet nė fshatin mė tė ftohtė tė globit

Mesazh nga Ali prej Wed 21 Jan 2015, 22:26

Lugina e Oymyakon nė verilindje tė Rusisė, ėshtė vendi ku toka regjistron temperaturat mė tė ulėta, tė cilat shkojnė deri nė -71 gradė.
I njohur ndryshe si “Poli i ftohtė”, temperatura mesatare nė Oymyakon gjatė dimrit luhatet nga -50 deri nė -71 duke bėrė atė vendin e banuar mė tė ftohtė nė glob.
Fshati, i cili strehon rreth 500 banorė, u krijua nga ēobanėt qė si fillim ndėrtuan stanet pėr kopetė e tyre tė bagėtive e mė pas u ngulėn aty pėrgjithnjė.
Ky komunitet ėshtė kthyer edhe nė njė problem pėr qeverinė ruse, pasi kjo popullsi nomade ėshtė shumė e prapambetur kulturalisht dhe teknoligjikisht.
Kėtu nuk funksionon asgjė; boja e stilolapsit ngrinė, bateritė nuk punojnė, telefonat dalin automatikisht jashtė linje etj. Njė tjetėr problem ėshtė varrosja e tė vdekurve, pasi duhet mė shumė se tre ditė pėr hapjen e njė varri.
Si fillim duhet tė shkrijė toka dhe pastaj tė gėrmohet dhe kėtij qėllimi i shėrben njė zjarr i madh qė rri ndezur pėr ditė tė tėra. Thėngjijtė e nxehtė futen nė njė vrimė me qėllim lehtėsimin e gėrmimit. Ky proces bėhet pėr disa me radhė derisa gropa tė bėhet nė madhėsinė e arkivolit.
Ironikisht emri i fshatit lidhet me pranverėn, pėr shkak se dikur aty bėnte njė mot shumė i mirė.
Banorėt pėrdorin drurin dhe qymyrin pėr t’u ngrohur, ndėrsa pėr t’u larė shėrbejnė disa vaska me ujėra termike.
Atje nuk rritet asgjė dhe njerėzit ushqehen kryesisht me mish kali dhe peshq ose specie tė tjera qė kapen nga gjuetarėt nė pyjet e zhveshura pėrreth fshatit.
Mjekėt thonė se arsyeja pse vendasit nuk vuajnė nga kequshqyerja ėshtė se qumėshti i kafshėve tė tyre pėrmban shumė micronutrients, pėrbėrės i domosdoshėm pėr organizmin nė kushte tė tilla.
Ēuditėrisht, ndryshe nga vende tė tjera tė botės qė pezullojnė shumė aktivitete nėse temperaturat shkojnė nėn zero gradė, shkolla e vetme e fshatit Oymyakon mbyllet me raste dhe vetėm kur temperatura shkon -52 gradė.
avatar
Ali

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 29
Kyējet nė forum : 11118
Regjistruar mė : 17/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi