» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pse zgjoheni njė minutė para se tė bjerė alarmi

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Pse zgjoheni njė minutė para se tė bjerė alarmi

Mesazh nga Nela prej Sun 18 Jan 2015, 20:51

Sa herė ju ka ndodhur tė zgjoheni njė minutė apo dy para se tė bjerė alarmi? Ja se pse ndodh kjo.
“Ndėrkohė qė aplikacionet dhe orėt e ndryshme duhet t’ju zgjojnė gradualisht, trupi juaj pėrpiqet ta arrijė tė njėjtėn gjė. Qė dita tė fillojė sa mė ngadalė, trupi nė fazėn e fundit tė gjumit prodhon pak mė shumė hormone qė lidhen me stresin, duke e pėrgatitur trupin pėr t’u zgjuar”, thekson profesori i psikologjisė, dr. Jan Born.
Gjatė studimit, Born dhe ekipi i tij kanė zbuluar se hormoni adrenokortikotropin prodhohet nė sasi tė mėdha, kur personi pret tė zgjohet nė njė kohė tė caktuar.
Nė kėtė eksperiment, vullnetarėt shkuan nė krevat nė mesnatė, ndėrsa atyre iu tha qė alarmi do t’i zgjonte nė mėngjes nė gjashtė, ndėrsa dy ditėt e ardhshme nė orėn nėntė.
“Kur prisnin qė alarmi do tė binte nė orėn gjashtė, kishte njė rritje shtesė tė prodhimit tė hormonit adrenokortikotropin, pak para se tė zgjoheshin, transmeton Koha.net. Tek vullnetarėt qė e prisnin zgjimin nė orėn nėntė kishte njė rritje tė kėtij hormoni”, shpjegoi dr. Born.
Edhe pse zgjimin pak para alarmit shpesh ia atribuojmė shprehisė qė tė zgjohemi herėt, si duket ėshtė krejtėsisht e kundėrta. Dr. Born shpjegoi se para zėrit tė alarmit mė shpesh zgjohen pikėrisht ata tė cilėt nuk janė mėsuar tė zgjohen herėt, transmeton Koha.net. Megjithatė, nuk dihet krejtėsisht se pse tek ata nė fazėn e fundit tė gjumit rritet niveli i hormoneve tė lidhura me stresin.
“Ēdo person ka njė orė tė ndryshme tė brendshme. Variacionet nė gjene vendosin se cili prej nesh do tė “kurdiset” natyrshėm pėr t’u ngritur herėt, dhe cili jo”, tha dr. Luciano di Tachio. /Telegrafi/
avatar
Nela

Shteti : Kosova
Postime : 17
Kyējet nė forum : 11409
Regjistruar mė : 31/08/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse zgjoheni njė minutė para se tė bjerė alarmi

Mesazh nga Ylli-1 prej Wed 21 Jan 2015, 08:23

Si skjarohet qe une psh ne ditet e rregullta te punes (nga e hena deri te premten) zgjohem fiks ne 6:00 (pas alarmit) dhe nese me duhet te punoj te shtunden, gjumi (pa alarm) me del ne 6:30-6:45?
avatar
Ylli-1

Shteti : Kosove - Ferizaj
Postime : 156
Kyējet nė forum : 10475
Regjistruar mė : 26/08/2008
Profesioni : Inxhiner i Ekonomizuar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi