» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

18 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 18 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pse bėjmė “selfie”? Flasin psikologėt!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Pse bėjmė “selfie”? Flasin psikologėt!

Mesazh nga Nela prej Sun 18 Jan 2015, 20:44

Kim Kardashian, ylli i realitetit amerikan dhe gruaja e reperit Kanye West, ėshtė bėrė mbretėresha globale e selfie-ve (autofotografive). Nuk humbet asnjė rast pėr tė treguar trupin e saj pėrmes njė vėrshimi vetėshkrepjesh, duke ngarė kėshtu modėn e fundit tė lindur nga meteoriti i Internetit.
E pėr tė shfrytėzuar mė mirė valėn e gjatė tė vetė-urimit, Kim ka pėrgatitur njė libėr imazhesh, tė gjitha tė realizuara me teknikėn e selfie-ve, botuar nė Shtetet e Bashkuara i cili ėshtė shpallur tashmė njė best seller.
Titulli: Egoiste, njė neologjizėm qė me njė lojė fjalėsh lartėson autoshkrepjen si njė formė tė re, nė kėtė rast madje erotike, tė egoizmit. Prej njė narcizizmi shpėrthyes qė shpjegon, mė mirė se sa cilido njeri i menēur, njė tendencė prej numrash tė mėdhenj, tė tregut masiv.
Platforma Instagram, Arkivi i pangopur i fenomenit, vendos nė rrjet ēdo ditė 60 milionė pėrmbajtje tė reja, e nga kėto pothuaj 60 pėr qind janė saktėsisht autoshkrepje.
Selfie-t (vetėshkrepjet), tė trajtuara me mizori nga kush duhet tė masė ēdo ditė popullaritetin e duhur me vėmendjen e publikut, kondesojnė (vetė) marketingun dhe vetė dhe komunikimin.
Francesco Totti, qė nuk shėnonte njė gol nė veprim prej 252 ditėsh, nxjerr jetėgjatėsinė e tij tė jashtėzakonshme prej kampioni, duke i dhuruar tifozėve, tė gjithėve e jo vetėm atyre tė pranishėm nė stadium ose ngjitur pas televizorit, triumfin pėr golin e dytė tė shėnuar gjatė ndeshjes me Lazion.
Cameron Diaz provon tė sfidojė ligjin e papajtueshėm tė kohės, qė pėr njė dive mund tė transformohet nė njė tmerr tė pėrditshėm, pėrmes autoshkrepjeve qė e portretizojnė pa makiazh por edhe pa rrudha, pothuaj duke demonstruar njė bukuri akoma integrale.
Matteo Renzi, qė nė rrjet ėshtė fokusuar nė shumė prej letrave tė tij prej inovatori e prej udhėheqėsi tė njė ndryshimi tė shumėpritur, nuk humbet rast pėr tė treguar me njė selfie nė punė, nė shtėpinė prej xhami tė pallatit Chigi.
Nė tavolinė me stafin e vet ose gjatė njė darke me mėngė tė palosura kėmishe me Tony Blairin pėr tė transmetuar kėshtu, me fotogramėn e njė autoshkrepjeje, kalimin e stafetės midis modernizuesve tė sė majtės europiane. Dje Tony, sot Matteo.
Sistemi YLL
Por nėse sistemi star (yll) e bėn zanatin e tij dhe modelon paradigma tė reja nė kėrkim tė pėrhershėm pėr njė eliksir qė ruan mitin e famės gjithmonė solide, temperatura e selfie-ve fillon tė jetė e studiuar nga komuniteti shkencor si termometri i njė patologjie bashkėkohore, shumė e pėrhapur e shumė koherente.
Njė grup studiuesish tė Universitetit tė Ohios kanė publikuar, nė revistėn Personality and Individuality Differences, rezultatet e njė studimi mbi njė kampion prej 800 burrash, nė moshė mes tė 18-ave e 40 vjetėve, tė apasionuar ndaj autoshkrepjeve.
Konkluzioni tė bėn tė reflektosh: emocionet e selfie-ve, me vetėkėnaqėsi nė kontur tė saj, sinjalizojnė njė “psikopati narciziste”, thotė Jesse Fox, kreu i studiuesve: “Burrat janė duke u bėrė ndjeshėm, mė shumė narcizistė se sa gratė, njė sjellje qė fsheh pasigurinė e tyre tė madhe”.
Njė konfirmim i kėsaj diagnoze vjen nga statistikat mbi ndėrhyrjet nė kirurgjinė plastike faciale nė Amerikė, duke shėnuar 25 pėr qind pikėrisht nė dy vitet e fundit, qė ka pėrkuar me bumin e selfie-ve. Ėshtė shtimi i kėrkesės mbi tė gjitha mashkullore. /messagero/www.bota.al/
avatar
Nela

Shteti : Kosova
Postime : 17
Kyējet nė forum : 11412
Regjistruar mė : 31/08/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi