» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


FTOI, VETITĖ DHE VLERAT E TIJ

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

FTOI, VETITĖ DHE VLERAT E TIJ

Mesazh nga Albanian_Girl prej Wed 17 Dec 2014, 19:20


Ftoi ėshtė njė lloj peme e familjes “Cydonia” e qė i pėrket nėnfamiljes “Maloidare”. Ky emėr latin rrjedh nga qyteti i dikurshėm i Kydonia, e qė sot njihet si Chania nė ishullin e Kretės.
Ftoi ėshtė anėtar i vetėm i Cydonia. Ai ėshtė njė pemė e vogėl, gjetherėnėse, rreth 5-8 m e lartė dhe 4-6 m e gjerė, dhe ka njė frutė me ngjyrė tė verdhė kur ėshtė i pjekur. Fruti i papjekur ėshtė i gjelbėr me shtresė tė bardhė, shumica e tė cilit hiqet kur fruti piqet nė vjeshtėn e vonė, dhe ndryshon ngjyrėn nė tė verdhė.

Lulet e ftoit ēelin nė pranverė pas gjetheve dhe janė me ngjyrė tė bardhė ose rozė.
Nė gjuhėn portugeze ftoi quhet “marmelo“ ku edhe rrjedh fjala marmelatė, sepse nė fillim marmelata bėhej nga ftoi.

Vetitė ushqyese dhe shėruese tė ftoit
Ftoi ka ndikim qetėsues nė sistemin e tretjes. Ēaji nga farat e ftoit pėrdoret si qetėsues, kundėr pagjumėsisė dhe kundėr erės sė keqe tė gojės. Lėvozhga e ftoit pėrdoret si mjet kundėr kapsllėkut.

Farat e thara, gjethet dhe tuli i ftonjve pėrdoren pėr qėllime mjekėsore. Farat kanė shije tė lehtė tė bajameve tė hidhura dhe janė pa erė.
Ftoi pėrdoret i freskėt ose nė formė reēeli, marmelate, si dhe pėr t’i dhėnė shije, aromė dhe qėndrueshmėri marmelatės sė mollės, tė dardhės dhe tė frutave tė tjera. Ftoi ėshtė i ushqyeshėm sepse pėrmban vitamina A dhe C, sheqerna, acide, kripėra minerale, si kalium etj.

Ftonjtė kanė veti shėruese dhe janė pėrdorur qysh nė lashtėsi pėr kėtė qėllim. Pėrdoren kundėr diarresė (jashtėqitjes), dizenterisė dhe tė vjellave. Ai ėshtė njė qetėsues i mirė dhe pėrdoret edhe nė rastet e pagjumėsisė dhe kollės. Farat e ftoit janė tė zeza dhe pėrmbajnė pak glikozide dhe vajra.
burimi: www.rtklive.com
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 11342
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi