» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ja si ishte Shqipėria nė vitin 1957 (Foto)

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Ja si ishte Shqipėria nė vitin 1957 (Foto)

Mesazh nga Naki prej Tue 16 Dec 2014, 22:47

Albanologu i njohur, Robert Elsie, nė faqen e tij dedikuar hulumtimeve pėr Shqipėrinė, nė seksionin e fotove, sjell kėtė koleksion fantastik, tė realizuar nė vitin 1957 nga Wilfried Fiedler
“Prof. Dr. Wilfried Fiedler (lindur 1933 nė Oberfrohna, Chemniz) ėshtė albanologu mė i njohur dhe mė i rėndėsishėm nė hapėsirėn gjermanofolėse dhe vazhdues i traditės sė Gustav Meyer-it, Norbert Jokl-it dhe Maximilian Lambertz-it.
Pas pėrfundimit tė studimeve pėr sllavistikė nė vitin 1955 ai filloi punė si asistent shkencor pranė Institutit tė Kulturės Popullore tė Akademisė sė Shkencave nė Berlin.
Nė kėtė kohė ai filloi tė merrej edhe me gjuhėn shqipe pėr tė marrė pjesė nė ekspeditėn e pėrbashkėt etnografike gjermano-shqiptare tė etnologėve Erich Stockmann dhe Ramadan Sokoli qė u zhvillua nė vitin 1957 nė Shqipėri.
Pas kėsaj ekspedite nė Gjermani u botua studimi “Kėngėt e Ēamėve” tekstet e tė cilave, u pėrkthyen nė gjermanisht nga prof. Fielder,” shkruan Elsie. /Mapo/

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18619
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi