» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Zyrtare: Komiteti Olimpik i Kosovės me tė drejta tė plota nė KON

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Zyrtare: Komiteti Olimpik i Kosovės me tė drejta tė plota nė KON

Mesazh nga Ylli-1 prej Tue 09 Dec 2014, 14:26

Publikuar: 11:34 / 9.12.2014


Komiteti Olimpik i Kosovės (KON) ėshtė pranuar me tė drejta tė plota nė Komitetin Olimpik Ndėrkombėtar (KON).

KOK-u me vendim unanim bėrė anėtari mė i ri i KON-it nė kongresin e mbajtur sot nė Monaco, transmeton Telegrafi.

Duke arsyetuar aplikacionin e Kosovės pėr anėtarėsim tė plotė, Pierre Miro tha se Kosova ėshtė njė vend i sportit.

“Kosova ėshtė njė vend real i sportit me njė strukturė reale tė sportit, me 34 federata 8 nga tė cilat janė tė pranuara ndėrkombėtarisht me status tė plotė dhe 4 me status tė pjesshėm”, tha Miro.

Kujtojmė se nė tetor tė kėtij viti, Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik Ndėrkombėtar (IOC) kishte marrė vendim pėr njohjen e pėrkohshme tė Komitetit Olimpik tė Kosovės dhe kishte propozuar qė Komitetit Olimpik tė Kosovės t'i jepet njohje e plotė nė sesionin e ardhshėm tė IOC qė do tė mbahet nė dhjetor nė Monako.

Bordi Ekzekutiv i IOC-sė, kishte vėnė nė dukje se Komiteti Olimpik i Kosovės ka pėrmbushur kėrkesat pėr pranim tė pėrshkruara nė Kartėn Olimpike. Kėto pėrfshijnė kriteret sportive dhe teknike si dhe pėrkufizimin e "vendit", sipas pėrcaktimit nė Rregullin 30.1 - "njė shtet i pavarur i njohur nga bashkėsia ndėrkombėtare".

Kosova ėshtė njohur si shtet nga 108 shtete anėtare tė OKB-sė, nga gjithsej 193.
KOK-u u themelua nė vitin 1992 dhe ka mė shumė se 30 federata Kombėtare, 13 nga tė cilat janė pranuar nga Federatat Ndėrkombėtare, nga kėto, gjashtė janė mė tė drejta tė plota dhe shtatė tė tjera me tė drejta tė kufizuara. /Telegrafi/
avatar
Ylli-1

Shteti : Kosove - Ferizaj
Postime : 156
Kyējet nė forum : 10487
Regjistruar mė : 26/08/2008
Profesioni : Inxhiner i Ekonomizuar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zyrtare: Komiteti Olimpik i Kosovės me tė drejta tė plota nė KON

Mesazh nga albi prej Thu 11 Dec 2014, 22:51

Urime  Kospva esht antare e komitetit Olimpik:alb:
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 11748
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi