» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

19 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 19 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


KUJDES, PESHQIRĖT PĖRHAPIN VIRUS NĖ SHTĖPI

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

KUJDES, PESHQIRĖT PĖRHAPIN VIRUS NĖ SHTĖPI

Mesazh nga ekatarina prej Mon 24 Nov 2014, 17:13

Sė fundmi shkencėtarėt kanė paralajmėruar se peshqirėt mund tė jenė faktorėt mė tė kėqinj pėr tė pėrhapur virus nė shtėpi.
Nė kėtė rast flitet jo vetėm pėr peshqirėt qė mund tė mbajmė nė kuzhinė, por edhe pėr ata tė cilėt i pėrdorim pas dushit.
Peshqirėt pėrfshijnė njė problem tė dyfishtė: Sė pari, peshqiri mund tė mbajė lagėshtirė pėr njė periudhė tė gjatė kohore, duke lejuar bakteret qė tė mbijetojnė. Sė dyti, ato janė pėrdorur nė shumicėn e zonave embrionale tė shtėpisė.
Studiuesit kanė theksuar se peshqirėt kanė mė shumė mundėsi pėr tė pėrhapur bakteret, pėr shkak se ata janė pėrdorur pėr tė fshirė duart dhe sipėrfaqet qė mund tė kenė qenė nė kontakt me produktet e pa pėrpunuara tė mishit.
Autori i studimit, Charles Gerba thotė: “Pasi tė fshish duart me peshqir ndodh qė mė pas do tė prekėsh ushqime tė tjera tek tė cilat mund tė kalosh baktere qė mund tė sjellin dhe helmime nė gojė”.
Me anė tė peshqirėve tė fytyrės dhe tė dushit mund tė pėrhapen baktere dhe viruse nė mes anėtarėve tė familjes, tė cilėt pėrdorin tė njėjtėt peshqir, ndaj kujdesi duhet tė jetė maksimal pėr larjen e tyre. 
Burimi/www.rtklive.com/
avatar
ekatarina

Shteti : Toka
Postime : 16
Kyējet nė forum : 9733
Regjistruar mė : 19/01/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi