» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


SHTOGU BIMĖ ME AROMĖ TĖ VEĒANTĖ DHE SHUMĖ SHĖRUESE

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

SHTOGU BIMĖ ME AROMĖ TĖ VEĒANTĖ DHE SHUMĖ SHĖRUESE

Mesazh nga ekatarina prej Mon 24 Nov 2014, 17:06

Shtogu (lat. Sambucus nigra) ėshtė bimė me aromė tė veēantė dhe shumė shėruese. Tė gjitha pjesėt e saj, edhe rrėnjėt, edhe gjethet dhe fryti, ruajnė shėndetin dhe vitalitetin.
Shija e saj ėshtė e hidhur dhe aromatike shkaku i pėrbėrėsve qė posedon.Posedon vaj eterik, nė tė cilin gjenden rreth dyzet pėrbėrės tė rėndėsishėm.
Ēaji nga shtogu
Ēaji nga gjethet e shtogut ndikon nė largimin e helmeve tė grumbulluara nga organizmi pėrmes urinės, pastron organizmin, pėrmirėson cilėsinė e gjakut, dhe parandalon kapsllėkun. Nė masė tė madhe pastron mėlēinė, veshkat, mushkėritė, lukthin dhe zorrėt. Ēaji pėrgatitet nė atė mėnyrė duke pėrzier 7-8 gjethe tė shtogut mė ujė tė vluar, e mė pas zihen pėr 8 minuta nė zjarr tė lehtė. Mund t'ia shtoni edhe njė lugė mjaltė. Ēaji nga gjethet e shtogut ndikon edhe nė shėrimin e ftohjes, bronkitisit, kollės, gripit, infeksionit tė mushkėrive.
Kundėr infeksioneve
Pėr infeksionin e syve dhe mukozės sė hundėve te teshtitja sugjerohet pėrzieja e gjetheve tė shtogut. 50 gramė tė gjetheve gatuhen pėr tre minuta nė 1 litėr ujė, e mė pas lihet tė qėndrojė pėr 10 minuta. Sytė i pastroni mė kėtė pėrzierje disa herė brenda ditės.
avatar
ekatarina

Shteti : Toka
Postime : 16
Kyējet nė forum : 9802
Regjistruar mė : 19/01/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi