» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


MAQEDONIA - MEMEDHEU

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

MAQEDONIA - MEMEDHEU

Mesazh nga Gjiro_Kastrioti prej Thu 20 Mar 2014, 15:06

E mbani mend historine e dy nenave dhe femijes, ku edhe njera nene edhe tjetra thoshte se femija ishte i saje...
Dhe per ta vertetuar kete Mbreti u tha qe cila nene e terheq me shume femijen atehere i saje eshte femija...
Por qe nena e vertete nuk e terhoqi femijen se i dhimbsej, ndersa nena genjeshtare nuk kishte meshire dhe e terhiqte...
Dhe ne fund Mbreti tha qe nena e cila nuk e terhoqi femijen ajo eshte nena e vertete dhe asaj i takon femija...

Po keshtu eshte vijuar edhe historia e trojeve shqiptare, por qe njerezimi nuk e simbolizon me cilesine e drejte te Mbretit per te vleresuar te verteten...

Ne Shqiperine e jugut shprehet e qarte fjala "memedhe", ndersa ne Shqiperine e mesme fjalet mbartin nje perkedheli te zakonte dhe ne Shqiperine e veriut fjalet shprehen me nje fryme serioze...
Ne Shqiperine e jugut i thone vajzes se perkedhelur vajze "mamaje", me qarte "mamaqe" ku kjo fjale perdoret shpesh ne Shqiperine e mesme...
Atehere ne fjalen memedheu perkedhelia e Shqiperise se mesme shprehet maqedhena...

Shume perleshet greku dhe sllavi per emrin "Maqedoni", por ku jane bijte e vertete te cilet vetem ata e kane quajtur "Maqedhene" kur ishin te perkedhelur dhe "Memedhe" kur ishin Trima???

Zgjohu Shqiptar
se na moren Memedhene
ata qe nuk dine
c'do me thene Maqedhene...


Betohem
ne emer te Gjergj Kastriotit
Shqiperia e Bashkuar
eshte fjala e Zotit...

(E.J.K)
avatar
Gjiro_Kastrioti

Shteti : Shqiperi
Postime : 0
Kyējet nė forum : 4232
Regjistruar mė : 16/03/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi