» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

16 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 16 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Sėmundjet mendore tė tė rriturve i atribuohen dhunės fizike nė fėmijėri

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Sėmundjet mendore tė tė rriturve i atribuohen dhunės fizike nė fėmijėri

Mesazh nga Vizitor prej Sun 16 Mar 2014, 13:46Njė studim i botuar sė fundmi nga “Journal Pediatrics” mund t’i bėjė prindėrit tė mendohen mė me kujdes kur shtrijnė dorėn drejt fėmijėve.
Kėrkuesit morėn tė dhėna nga mė shumė se 34.000 tė rritur dhe zbuluan se tė jesh qėlluar me shpulla nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė rrit rrezikun e zhvillimit tė sėmundjeve mendore.
Nė bazė tė rezultateve, dhuna trupore shoqėrohet me ērregullime tė gjendjes shpirtėrore, pėrfshi depresionin dhe ankthin, po ashtu ērregullimet e personalitetit dhe abuzimin me drogėn dhe alkoolin. Ata llogaritėn se rreth 7% e sėmundjeve mendore tė tė rriturve i atribuohen dhunės fizike nė fėmijėri, si shuplakat dhe goditjet.
Studimi raporton se shuplaka rrit rrezikun e depresionit primar nė 41%, pėrdorimin e alkoolit dhe drogės nė 59% dhe sjelljet maniake nė 93%.
Sipas Tracie Afifi, profesor nė Universitetin e Winnipeg, ėshtė e kėshillueshme pėr prindėrit dhe tė gjithė edukatorėt qė punojnė me fėmijėt, nė asnjė mėnyrė tė mos ushtrojnė dhunė ndaj fėmijėve tė ēdo moshe, sepse lidhja mes dhunės fizike dhe ērregullimeve mendore ėshtė reale.
Edhe pse sipas Akademisė Amerikane tė Pediatėrve (AAP), rreptėsisht ndalohet goditja me shuplakė, nga shifrat e studimeve del, se mė shumė se gjysma e prindėrve nė SHBA pranojnė se kanė dhunuar fizikisht fėmijėt e tyre. Disa kėrkues sugjerojnė se janė rreth 70-90% e nėnave qė kanė qėlluar me shpullė tė paktėn njėherė. Por njė studim i botuar sė fundmi nga “Journal Pediatrics”, mund t’i bėjė prindėrit tė mendohen mė me kujdes kur shtrijnė dorėn drejt fėmijėve. /Telegrafi/

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi