» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ndikimi i kompjuterit dhe televizorit tek fėmijėt

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Ndikimi i kompjuterit dhe televizorit tek fėmijėt

Mesazh nga Ali prej Tue 04 Mar 2014, 15:58

Si t’i pėrdorė drejt fėmija kompjuterin dhe televizorin, ėshtė nga detyrat kryesore edukuese tė sodit. Gati tė gjithė fėmijės mes moshės 8 dhe 16 vjeē, e pėrdorin kompjuterin e po ashtu edhe internetin.
Po ashtu edhe nė shkollė ėshtė kompjuteri njėri nga standardet. Nga kjo arsye duhet qė edhe prindėrit tė dinė pėrdorimin e tij tė drejtė. Lidhur me kėtė problematikė janė marrė edhe ekspertėt e kėsaj fushe dhe tė cilėt dhanė edhe mendimin e tyre.
“Tė mund tė shfrytėzosh mediumet, natyrisht nė radhė tė parė ėshtė pozitive. Ofrohet njė angazhim i gjerė nė kohėn e lirė dhe njėkohėsisht edukohen duke shikuar kanale pėr shkencė dhe njohuri, informata, kulturė dhe argėtim.
Jashtėzakonisht kritike pėr fėmijėt ėshtė vlerėsimi i prezantimit tė dhunės nėpėr mediume, qoftė ajo reale nė emisionin e lajmeve apo ajo fiktive (e imagjinuar) nė filma vizatimorė, serikė apo lojėra”, thanė ekspertėt.
Po ashtu, me keqpėrdorimin e mediumeve fėmijėt mund tė bėhen tė ndėshkueshėm (penalisht tė ndjekur) nėse p.sh. kopjojnė material tė ndaluar etj. Gjithė e mė tepėr parashtrohet pyetja se ēfarė ndikimi kanė kėto prezantime tė dhunės nėpėr mediume, tė cilat nganjėherė shkojnė deri nė zbukurimin e dhunės nė sjelljen agresive dhe gatishmėrinė pėr dhunė tek fėmijėt dhe tė rinjtė.
“Nuk mund tė verifikohet njė ndikim i menjėhershėm nė aspekt tė imitimit, mirėpo mund tė verifikohet se fėmija dhe i riu mėsohet qė t’i zgjidhė problemet ose t’i mbrojė interesat e tij me anė tė dhunės. Ajo ēka ėshtė e pėrbashkėt pėr televizorin, lojėrat kompjuterike, nintendon dhe lojėrat e ngjashme, ėshtė konsumimi pasiv, i cili nė rast teprimi, shkakton plogėshti e topitje, trashje e izolim social”, shtuan ekspertėt. Lidhur me kėtė ėshtė me rėndėsi pra tė dihet se ēfarė mund tė shkaktojė te fėmija teprimi nė televizor e tė ngjashmet! /zeri.info/
avatar
Ali

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 29
Kyējet nė forum : 11220
Regjistruar mė : 17/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi