» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Sa kripa...

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Sa kripa...

Mesazh nga Ali prej Sat 01 Mar 2014, 22:07

Na ishte seē na ishte. Na ishte njė herė njė baba qė kishte tre vajza. Njė ditė prej ditėsh i shkon mendja ti pyesė vajzat e tij se sa e donin. Nė fillim pyet vajzėn e madhe: 
- Sa e do babanė, i thotė, dhe ajo i pėrgjigjet, 
- Sa mjalti. Dhe babai u gėzua shumė.
Pastaj pyeti vajzėn e dytė. Dhe e dyta i pėrgjigjet, 
- Sa sheqeri. Dhe pėrsėri babai u gėzua shumė.
Pastaj i erdhi radha vajzės sė tretė. Ajo ulet afėr babait tė saj dhe me njė zė tė ėmbėl iu pergjigj, 

- Baba unė tė dua sa kripa...

Babait nuk i pėlqeu pėrgjigjia e vajzės. Ai u zemėrua shumė. Shumė i zemėruar i tha, 
- Sa kripa?? Qė sot e tutje ti nuk je mė vajza ime. 

E ndoqi nga shtėpia. Ajo u largua shumė e mėrzitur dhe nuk e kuptonte pse babai nuk e donte mė. Motrat e tallnin dhe e pėrbuznin. Kalon kohė. Vajza e vogėl kalon shumė peripeci. E vetme ia del mbanė vėshtirėsive. 

Njė ditė prej ditėsh ajo njihet me njė djalė tė ri e tė pashėm. Ata tė dy e duan njėri-tjetrin dhe martohen. Nė dasmė vijnė shumė tė ftuar, edhe babai me motrat e saj. Kishte shumė tė ftuar dhe shumė guzhinierė punonin qė ti kėnaqnin. 

Vajza vete nė guzhinė dhe u thotė guzhinierve,
- Pėr babanė tim do gatuaj unė.
Ashtu tha dhe ashtu bėri. Vajza pregatiti tė gjitha pjatat njėlloj si tė tjerėt por nuk hedh kripė. Gjellėt i shėrbehen babait tė saj. Ai mundohet tė hajė por nuk i shijon asnjė gjė. 

Koha kalonte. Tė gjithė hanin me kėnaqėsi dhe dėfrehen shumė nė dasėm. Vetėm babai rrinte dhe shikonte tė tjerėt. Atij nuk i shijon asnjė gjė. Mė nė fund, e humbet durimin dhe shkon nė guzhinė. 
- Kush i ka pregatitur kėto ushqime?, thėrret.
Kryeguzhinieri i bėn me dorė nga vajza e tij. Vajza afrohet. 
Vajza i hidhet nė qafė babait dhe e pyet, - Hė baba, a po kėnaqesh? A tė pėlqejnė ushqimet? I kam pregatitur posaēėrisht pėr ty.

- Ē'farė ke pregatitur kėshtu? S'ke turp? Pse nuk ke hedhur kripė? Asnjė gjė nuk munda tė ha. Ishin tė gjitha pa shije.

Vajza buzėqesh, - Baba, tė kujtohet kur mė pyete sa tė doja, dhe unė tė thashė se tė doja sa kripa, dhe ti mė pėrzure nga shtėpia? Ti nuk e do kripėn baba, prandaj edhe unė bėra shumė kujdes dhe nuk pėrdora fare kripė pėr ushqimet e tua... 

Babai uli kokėn dhe largohet i mėrzitur pa folur asnjė fjalė...
avatar
Ali

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 29
Kyējet nė forum : 11112
Regjistruar mė : 17/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi