» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mbreti dhe fshatari plak

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Mbreti dhe fshatari plak

Mesazh nga Ali prej Sat 01 Mar 2014, 21:58

Njė herė mbreti Matia, ndėrsa kishte dalė pėr tė parė se si rronte populli i tij i varfėr, takoi njė fshatar plak. Mbreti kishte me vete tėrė oborrin: tė gjithė zotėrinj tė fuqishėm. Mbreti pėrshėndeti plakun:
-Nderim pėr ty, o plak!
-Nderim gruas sime.
-Sa lek fiton ?
-Gjashtė lek, madhėri.

-Sa vetė jeni ?
-Dy.
-Ē’i bėn katėr tė tjerėt ?
-I hedh poshtė.
Mbreti vazhdon ta pyesė :
-Dhe kur tė bėhen tridhjetė e dy ?
-Tashmė janė vetėm dymbėdhjetė.
-Dhe cjapi mundet tė pėrtypė?
-Patjetėr, madhėri.
-Mirė, plak,- tha mbreti,- zoti tė bekoftė. -Kuptimin e bisedės sonė nuk duhet t’ia tregosh askujt, pėrder sa tė mos shohėsh pėrsėri fytyrėn time.
Dhe duke vazhduar tė ecė u kthye drejt shpurės qė e shoqėronte :
-Atėherė zotėrinj, cili ėshtė nė gjendje tė mė shpjegojė ē’bisedova me plakun, do t’i fal njė tokė tė madhe.
Zotėrinjtė donin tė zbulonin kuptimin, por tė gjithė qė provuan nuk mundėn dot. Kėshtu qė u kthyen te plaku dhe filluan ta pyesnin. Por ai u tha :
-A nuk dėgjuat qė mbreti tha se nuk mund tė them asgjė, deri sa tė mos e shoh prapė?
Por ata kėmbėngulėn dhe, pėr ta bindur, i premtuan se do ta shpėrblenin mirė.
-Mirė, -tha plaku,- mė jepni dhjetė monedha tė arta.
-Atėherė pėrse i the mbretit “nderim gruas sime?”.
-Sepse gruaja mė lan teshat dhe teshat e lara tregojnė nderim.
-Vėrtetė, -thanė zotėrinjtė, -po pėrse i hedh poshtė lekėt?
-Do t’jua them pėr dhjetė monedha ari.
Pasi i dhanė lekėt, u pėrgjigj:- Sepse me dy rroj unė, katėr ia jap tim biri, njėsoj sikur t’i hedh poshtė.
-Dhe tridhjetė e dy, si ka mundėsi tė bėjnė dymbėdhjetė?
-Ua them pėr dhjetė monedha ari.
I dhanė dhjetė monedha tė tjera.
-Sepse kur isha i ri kisha tridhjetė e dy dhėmbė, kurse tani vetėm dymbėdhjetė.
-Pa shiko, as qė e kishim menduar,- thanė zotėrinjtė.- Po atėherė, cjapi si ia bėn qė pėrtypet?
-Ua them pėr dhjetė monedha ari.
Pasi i mori edhe ato, tha:
-Nė kėtė mėnyrė si po pėrtyp paratė tuaja.
U turpėruan zotėrinjtė dhe tė zemėruar i thanė plakut :
-Prit kur t’i themi mbretit qė na i tregove tė gjitha, pa e parė prapė atė!
-Si nuk e kam parė prapė? Ja ku ėshtė, nė tė gjitha kėto monedha ari ėshtė fytyra e tij. Ai pikėrisht pėr kėtė nguli kėmbė, tė mos jua tregoja, deri sa tė mė paguanit mirė.
Atėherė zotėrinjtė nuk dinin ē’tė thoshnin mė, e lanė plakun dhe shkuan tė arrinin mbretin.

avatar
Ali

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 29
Kyējet nė forum : 11112
Regjistruar mė : 17/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi