» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

18 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 18 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Halitoza (era e keqe e gojės)

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Halitoza (era e keqe e gojės)

Mesazh nga Ali prej Sat 01 Mar 2014, 21:52Shkaqet e erės se keqe tė gojės janė tė shumta: gojore (mishrat e dhėmbėve, stomatiti, kariet e dhėmbėve), tė aparatit tretės apo hepatike. Evitoni drekat dhe darkat tė rėnduara: ushqimi i tepėrt krijon gazra dhe erėra tė kėqija.
Ushqimet qė duhen zgjedhur: ananasi, pjepri, limoni, peshku pa dhjam. 
Ushqimet qė duhen kufizuar: lakra e zier, hudhra, qepa.

Fototerapia
• Nėse shkaku ėshtė i zgavrės sė gojės: atėherė kryeni shpėlarje tė gojės me: valim me gjethe trumbėze, sherbele, alteje e mendre: 10 gram prej secilės zihen nė njė litėr ujė pėr 10 minuta.

• Nėse shkaku ėshtė i lidhur me tretjen:  valim me gjethe shporizi (bimė e ngjashme me hithrėn, me lule tė imta ngjyrė jargavani tė ēelur), e ēaj jeshil. Nė 250 gram ujė tė valuar shtoni 5 gram gjethe shporizi dhe 5 gram gjethe ēaji, lėrini tė ziejnė pėr 10 minuta, kullojini gjysmė ore mbas zierjes dhe mund ta pini mbas vakteve, transmeton Telegrafi.
Ushqyerja me gji 
Nuk ėshtė e vėrtetė qė njė grua qė ushqen fėmijėn me gji duhet tė ushqehet sa pėr dy veta. Ngrėnia nė sasi tė mėdha dhe pa cilėsi ndikon edhe nė cilėsinė e qumėshtit tė saj; njė nėnė e re ka nevojė pėr afėrsisht 2500 kalori nė ditė. Ushqimi duhet tė jetė i larmishėm dhe cilėsor.

Ushqimet qė kėshillohen: thjerrėza dhe djathi parmixhan janė sipas traditės, ushqime qumėshtsjellėse. Tė tilla janė gjithashtu edhe tė brendshmet, oreshkat (mollė dheu), elbi, tėrshėra, kajsitė. Njė gotė birrė gjatė vakteve favorizon prodhimin e qumėshtit.
Ushqime qė duhen kufizuar: gjithēka qė mund t'i japė shije tė keqe qumėshtit: hudhra, qepa, lakra, angjinaret. /Telegrafi/
avatar
Ali

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 29
Kyējet nė forum : 11223
Regjistruar mė : 17/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi