» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Fėmija nuk ha, ēka tė bėni?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Fėmija nuk ha, ēka tė bėni?

Mesazh nga Vizitor prej Sun 23 Feb 2014, 15:44

Fėmija nuk ha, ēka tė bėni?Mendimi se sa mė shumė tė hajė fėmija aq mė shpejt do tė rritet dhe do tė bėhet i shėndetshėm, ėshtė shumė i pėrhapur nė shoqėrinė tonė. Sigurisht qė ky koncept mbėshtetet dhe nė fjalė tė urta, si “mendje e shėndoshė nė trup tė shėndoshė”.
Por, pėr njė rritje tė shėndetshme tė fėmijės nuk mjafton vetėm plotėsimi i nevojave fizike. Prindėrit duhet tė tregojnė tė njėjtėn ndjeshmėri edhe pėr zhvillimin mendor, emocional dhe social tė fėmijės.
Tė gjitha fushat e zhvillimit tė fėmijėve janė tė lidhura me njėra-tjetrėn.
Mbajtja e njė qėndrimi shtypės tė nxitur nga shqetėsimi i mbėshtetjes sė zhvillimit fizik, do tė dėmtojė marrėdhėnien tuaj me fėmijėn dhe tė ndikojė negativisht nė psikologjinė e tij. Pra, ndėrkohė qė pėrpiqeni tė mbėshtesni zhvillimin fizik tė fėmijės, ju mund tė ndikoni negativisht nė zhvillimin emocional tė tij.
Si rrjedhojė, njė fėmijė me psikologji tė prishur apo tė ndikuar negativisht, nuk do tė dėshirojė tė hajė sepse nuk ka oreks.
Mė idealja do tė ishte mospėrjetimi i njė problemi tė tillė qė nė fillim. Nėse keni filluar tė keni probleme me ushqyerjen e fėmijės, atėherė mundohuni tė konsultoheni me specialistė ose mjekė rreth shqetėsimit tuaj.
Qėndrimi qė duhet tė mbani me fėmijėt gjatė ushqyerjes ėshtė tė mos tregoheni kėmbėngulės dhe tė mos harroni se ēdo fėmijė mund tė kalojė njė periudhė pa oreks.
Nėse prisni qė fėmija juaj tė hajė edhe mė shumė apo e nxitni pėr tė ngrėnė mė shumė gjatė periudhės kritike tė mungesės sė oreksit, atėherė do t’i hapni probleme vetes dhe fėmijės. Sigurisht qė edhe ju si prind e keni tė vėshtirė tė duroni ndaj njė ushqyerjeje tė dobėt dhe tė pakėt tė fėmijės suaj, por tregoni pak durim dhe pėrpiquni tė mos ia pasqyroni fėmijės shqetėsimin tuaj.

zeri info

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi