» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ēka duhet tė dijė fėmija qė rri vetėm?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Ēka duhet tė dijė fėmija qė rri vetėm?

Mesazh nga Vizitor prej Sun 23 Feb 2014, 15:38

Ēka duhet tė dijė fėmija qė rri vetėm?


Duke i ushtruar fėmijėt qė tė qėndrojnė vetėm nė shtėpi, ju ushtroni vetėqėndrimin e tyre. Kur fėmijėt janė vetėm, ata ndėrtojnė pavarėsinė e tyre, ndjenjėn e pėrgjegjėsisė dhe teknikėn e gjindshmėrisė praktike. Por, pėr tė qenė e gjitha siē duhet, ja disa kėshilla tė cilat mund t’ju ndihmojnė.
Pas moshės 12-vjeēe, mund tė filloni ta mėsoni fėmijėn qė tė qėndrojė vetėm nė shtėpi. Ndarjet e para duhet tė fillojnė ngadalė dhe me maturi. Sė pari shkoni deri nė ndonjė dyqan apo ndonjė vend tjetėr, tė cilin fėmija di qė ėshtė afėr shtėpisė suaj.
- Ēka duhet tė bėni?: Sigurohuni qė fėmija juaj ėshtė i gatshėm tė kujdeset pėr vetveten kur ju nuk jeni pranė tij. Gjithmonė duhet tė jeni nė dijeni se ku e keni fėmijėn, me kė ėshtė dhe ēfarė bėn. Mėsoni fėmijėn tuaj me rregullat e sigurisė:
- Kė ta telefonojė nė raste urgjente.
- Nė rast rreziku, si tė shpjegohet nėpėrmjet telefonit se ku ndodhet vendbanimi juaj.
- T’ju telefonojė sa herė qė tė mbėrrijė nė shtėpi.
- Se si t’i mbyllė dyert dhe dritaret, dhe alarmin e sigurisė po qė se e keni.
- Qė nė asnjė rast tė mos e lejojė askėnd tė huaj tė hyjė nė shtėpi pa lejen tuaj.
- Qė personit qė troket nė derė tė mos i tregojė qė ėshtė i vetėm nė shtėpi.
- Qė ēelėsin e shtėpisė ta mbajė nė vendin ku nuk mund t’i humbet.
- Si tė reagojė nė rast zjarri.
- Qė tė mos hyjė nė shtėpi po qe se dyshon qė diēka nuk ėshtė nė rregull - p.sh. derėn e lėnė hapur, dritare e thyer…
- Qė t’ju telefonojė, nėse diēka e frikėson apo nėse diēka e bėn qė tė mos ndihet mirė.
Kėto janė disa kėshilla dhe rregulla qė duhet patjetėr t’ia mėsoni fėmijės suaj, nė qoftė se atė e leni vetėm nė shtėpi. Dhe nėse ai nuk i di kėto patjetėr duhet tė qėndrojė dikush me tė, ose dėrgojeni te tė afėrmit tuaj.

ZERI INFO

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi