» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Plaku, Plaka dhe Cironka

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Plaku, Plaka dhe Cironka

Mesazh nga Teuta_Pr prej Tue 11 Feb 2014, 23:56

Na ishte njė herė njė plak i varfer, por shumė i varfer ama. Ai jetonte ne breg 
te lumit bashke me plaken e teij grindavece dhe shpirtkeqe. Jetonin te dy ne 
skamje dhe ne mjerim te plotė. Plaku zinte ndonjė cirua ne lume dhe plaka e 
gatuante. Njė ditė dimri plaku ndenji aty me ore te tera, por nuk zuri gjė. 
Ishte ftohte. Ai donte te kthehej ne shtepi, por kur kujtonte plaken rrinte 
aty me shprese se mund te kapte diēka. Dhe me nė fund fija e vjetėr e 
filispanjes u lekund dhe plaku nxitoi ta terhiqte. Kur c'te shihte? Njė cirua 
i vogėl, fare i vogėl vazhdonte te perpelitej ne majen e grepit. Plaku e mori 
ne dorė. Cironka kishte ca vezullime te arta. Plaku hapi torben e tij te 
vjetėr dhe...
-Tė lutem, me hidh pėrsėri ne lume!
Plaku u habit.
-Kush foli?- Tha.
-Tė lutem me hidh ne lume,- tha cironka- dhe unė do tė te realizoj ēdo 
dėshirė qė tė kesh.
Plaku i shkrete ishte zemermire. Ai e kuptoi se as ai e as plaka e tij 
s'ngopeshin dot me njė cironke aq te vogėl dhe e hodhi ne lume. Ne ēast, 
cironka doli nga uji dhe i tha:
-Me thuaj njė dėshirė!
-Tė kisha njė torbe me cironj...
Pa mbaruar plaku fjalėn, torba me cironj i erdhi pranė. Plaku i mori dhe u 
nis ne shtepi. Ne fillim plaka e shau, por pastaj natyrisht u kenaq. Plaku se 
mbajti dot te fshehten (Ah, kėta pleqte e mirė!) dhe ja tregoi gjithė 
historinė...Plaka lakmitare i tha:
-Pse nuk i the qė cironjte te ishin te tiganisur? Shko, thuaji!
Plaku i shkrete shkoi nėpėr te ftohte, e thirri cironken dhe ja tha dėshirėn. 
Kur shkoi nė shtepi, plaka kishte pėrfunduar gjysmen e cironkave...Por kjo 
s'ishte asgjė. 
Sa herė qė plakes i kujtohej ndonjė gjė ajo dėrgonte plakun t'ia thoshte kėtė 
dėshirė cironkes. Dhe plaku (Ah, i shkreti plak!...) shkonte ne lume dhe 
therriste cironken. Dhe cironka bėnte realitet dėshirėn e plakes. Kėshtu 
pleqte u bene zengjine. Ata kishin shtepi te mirė, kuaj, hyzmeqare...Ēdo gjė, 
ēdo gjė. Aq sa plaka s'kishte me cafre te kėrkonte dhe njė ditė e urdhėroi 
plakun:
- Shko merre cironken tėnde te qelbur dhe sille kėtu!
Plakut te shkrete i therri ne zemėr dhe cale-cale u nis e shkoi nė anė te 
lumit dhe i thirri cironkes.
Ajo doli ne ēast mbi ujė. Cironka ishte e arte. Edhe zemren e kishte te arte.
-Me thuaj njė dėshirė!- i tha ajo plakut si gjithmonė.
-Plaka mė tha...- Plaku u gelltit.- se ti duhet tė vish me mua tani. 
Pra...plaka do qė ti ta lesh lumin dhe tė vish me mua...
Cironka e vogėl heshti. Heshti disa ēaste dhe pafolur fare u krrodh thelle ne 
ujrat e turbullta te lumit pėr tė mos dalė me kurrė.
Plaku u kthye ne shtepi..shtėpia s'ishte me. Ne vend te saj gjeti kasollen, 
plaken e tij te keqe dhe te njeten varferi te dikurshme. Ndoshta kishte 
kėrkuar shumė...
avatar
Teuta_Pr
VIP

Postime : 54
Kyējet nė forum : 11307
Regjistruar mė : 22/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi