» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mjellmat e Egra

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Mjellmat e Egra

Mesazh nga Teuta_Pr prej Tue 11 Feb 2014, 23:54

Shumė kohė mė parė, nė njė mbretėri shumė largė qė kėtej, jetonte njė mbret i mirė dhe i ndjeshėm , babai i njimbėdhjetė princėrve dhe i njė princeshe me emrin Eliza. Fatkeqėsisht mbreti mbeti i ve dhe mbas pak kohėsh vendosi tė martohej.
Mbretėresha e re ishte shumė e bukur, por fshihte njė zemėr tė ligė. Njerka , e cila i urente fėmijėt e mbretit, ariti qė tu bėnte magji duke i shendruar nė mjellma, dhe te mohonte edhe Elizėn, e cila, e mbetur tashmė pa shtėpi, u detyrua tė strehoej nė pyll.
Vajza e vogėl u end nėpėr pyll me ditė tė tėra duke u ushqyer me gjethe e duke pirė ujė pėrroi. Ajo shpresonte se njė ditė do ti gjente vėllezėrit e saj.
Njė ditė, tek endej nė vetminė e saj, ariti nė detin e ftohtė tė veriut. Eliza shėtiste nepėr guriēkat e lėmuara nga valėt dhe pėr t’i dhėnė kurajo vetes, thoshte: “Uji qė ėshtė kaq delikat dhe transparent, sa e zbut dhe shkėmbin. Edhe unė duhet tė jemė e duruar dhe mos tė bie nė dėshpėrim. Do t’i gjejė vėllezėrit e mi. Vendosmėria ime do tė shpėrblehet”.
Njė mbrėmje Eliza pa njėmbėdhjetė mjellma me kurora nė koka qė fluturonin nė qiell, dhe pastaj ndaluan nė plazh.
Sapo prekėn tokėn , zogjtė u shėndruan nė njėmbėdhjetė djelmosha tė bukur. Eliza njohu vėllezėrit e saj, doli nga vendi ku ishte fshehur dhe nė kulmin e lumturisė vrapoi drejt tyre pėr t’i pėrqafuar.
- Motėr e dashur! Mė nė fund u takuam! i tha njėri nga vėllezėrit. Njė tjetėr shtoi:
- Pasnesėr jemi tė detyruar tė nisemi dhe vetėm pas njė viti mund tė shikojmė atdheun. Do tė kthehemi nė njė vend tė huaj, shumė largė prej kėtej, duke kaluar detin. Na duhet tė udhėtojmė dy ditė!
- Mė merni dhe mua me vete, mos mė braktisni! - ju lut vajza.
- E dashur Eliza, si tja bejme duart tona janė tė fuqishme, po krahėt? Magjia qė na bėri njerka jonė ėshtė me tė vėrtetė mizote. Sapo perėndonė djelli, ne shėndrohemi nė njerėz dhe kjo na detyron qė ēdo natė tė gjejmė njė strehė. Pėr tė ardhur deri kėtu, duhet tė udhėtojmė kur ditėt janė mė tė gjata, pasi ta kemi kaluar natėn nėn ndonjė shkėmb. Po tė morėm edhe ty, a ja dalim tė arrijmė nė kohė?
Eliza nuk ju pėrgjigj por sytė ju mbushėn me lotė. Atėherė vėllezerit vendosen tė rezikonin po atė natė, duke pėrgatitur njė shtrat tė varur, qė do ta mbanin me radhė nė fluturim.
Udhėtimi qe shumė i lodhshėm, por pėr fat aritėn nė kohė te shkėmbi. Pasi kaluan natėn, nė tė gdhirė u nisėn pėr nė vendin e caktuar. Po atė natė Eliza pa nė ėndėr njė zanė me emrin Morganė qė banonte nė njė kėshtjellė. Ajo i tha:
- Nė qoftėse do ti shpėtosh vėllezėrit e tu, duhet tė thurėsh pėr ta njėmbėdhjetė tunika prej hithre. Por kujdes! Duhet tė mbledhėsh vetėm hithrėn qė ritet vetė, dhe mos haro qė nga goja jote nuk duhet tė dalė asnjė fjalė ose ankim deri sa ti mbarosh. Sapo ti pėrfundosh, hidhja pėrsipėr vėllezėrve qė do ēlirohen nga magjia!.
Nė fund tė ditės sė dytė, mjellmat aritėn nė njė ishull dhe e zbritėn Elisėn pėrpara njė shpelle. Kėtu ishte vendqėndrimi i tyre.
Ne hyrje tė shpellės kishte hithra
Atėher Elisės ju kujtua ėndra dhe pa u menduar gjatė pėr vuajtjet qė do kalonte, filloi tė mblidhte barin. Duart e saj u skuqėn dhe u ėnjtėn, por Elisa, megjithė dhimbjen qė kishte, vazhdoj punėn.
Vėllezėrit e saj ne fillim nuk kuptuan se ēfarė po bėnte dhe u trembėn edhe mė shumė kur motra e tyre nuk fliste. Ata menduan se kjo ishte nje tjetėr magji e njerkės sė tyre.
Por sytė e mėdhenj dhe tė butė tė Elizės tregonin se nuk kishte magji, dhe kur vėllezėrit panė duart e saj tė fryra e tė gjakosura, e kuptuan se ēfardo gjėje qė po bėnte, vinte nga zemra e patjetėr do ti shėrbente pėr ti ēliruar nga fati i egėr.
Tė mallėngjyer u afruan pranė saj dhe zemrat e tyre u mbushėn me mirėnjohje.
Njė mėngjes, ndėrsa Elisa po mblidhte hithra, e pa njė mbret i ri, qė u mahnit nga bukuria e saj dhe u dashurua me tė.
Djali qė ishte shume i mirė dhe i ndjeshėm, mendoj ta bėnte tė lumtur duke e ēuar nė mbretėrinė e vet. Elisa qė s’mund tė fliste, u ndje shumė ngushtė.
Mbreti, duke e parė kaq tė trishtuar, e lejoj tė merte me vete ato tunika tė ēuditėshme. Atėhere vajza filloj tė shpresonte pėrsėri.
Tashmė Eliza kish mbaruar pesė tunika. Edhe nė kėshtjellė vazhdoj tė thurte duke ngjallur dyshime tek kėshilltari i oborit mbretėror, qė kujtonte se ishte njė shtrigė dinake dhe e keqe.
Kėshilltari, pėr tė vėrtetuar dyshimet e tij, e ndiqte ditė e natė, prandaj njė natė e pa tė ikte vjedhurazi te varrezat pėr tė mbledhur hithra.
Nė atė orė atje kishte edhe shtriga tė tjera qė vallzonin nėn dritėn e hėnės. Tashmė kėshilltari nuk kishte mė dyshime! Edhe Eliza ishte nje shtrigė e keqe!
- Madhėri, - i tha kėshilltari mbretit, - do ta vėrtetoj qė ajo vashė nuk ėshtė e denjė pėr ju. Sonte do ta kuptoni pse!
Dhe kėshtu doli vertet. Mbreti e pa Elizen natėn duke mbledhur hithra tė tjera. S’kishte mė dyshim!
- Populli do tė gjukoj, - mendoj.
Eliza u denua qė tė digjej nė turėn e druve. E ēuan nė burg bashkė me tunikat dhe hithrat e mbledhura. Eliza edhe pse vuante, e vazhdoj punėn pa pushim. S’kishte shumė kohė. Tė nesėrmen do tė gjykohej.
Nė tė gdhirė e hipėn nė njė ***oce dhe ndėrsa thurte tunikėn e fundit, i bėnė njė xhiro nėpėr qytet qė ta shikonin tė gjithė.
Pa pritur tė njėmbėdhjetė mjelmat zbritėn nga qielli dhe rrethuan ***ocen. Eliza u prek kur pa vėllezėrit. Tani sapo e kishte mbaruar dhe tunikėn e fundit. I mori dhe ja u hodhi tunikat mjelmave mbi shpinė. Magjia u prish dhe nė vend tė mjelmave u dukėn njėmbėdhjet prijsa tė bukur. Nga lodhja e madhe Eliza humbi ndienjat. Atėherė vėllezėrit i treguan tė vėrtetėn mbretit dhe popullit.
Mbreti u ndje shumė i lumtur qė thellė nė zemrėn e tij nuk kishte dyshuar pėr kėtė vashė tė bukur.
Eliza e mori veten shpejtė dhe u martua me mbretin e ri. Vėllezėrit e saj mė nė fund tė lirė, u nisėn drejt kėshtjellės sė tė atit tė tyre. Mė nė fund, e vėrteta doli nė shesh dhe njerka u largua njėher e pėr gjithmoni nga jeta e tyre.
avatar
Teuta_Pr
VIP

Postime : 54
Kyējet nė forum : 11307
Regjistruar mė : 22/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi