» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Lakuriqi i Natės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Lakuriqi i Natės

Mesazh nga Teuta_Pr prej Tue 11 Feb 2014, 23:51

Jetonte lakuriqi i nates ne shtepizen e vet dhe asnje mbreti nuk pranonte t`i paguante takse. Nje dite mbreti i bishave, i inatosur, thirri prane luftetaret dhe i urdheroi: I shkoni ne shtepi lakuriqit te nates e i thoni te me paguaj taksat! Te gjithe bishat me paguajn. Luftetaret vrapuan te permbushin urdherin. Arriten te lakuriqi i nates dhe i thane: O Lakuriq i nates, erdhem te`i marrim taksat! Lakuriqi i nates i nderpreu te ngrenet dhe u pergjegj: Taksat?! Vetem kete nuk e kuptoj! I thoni mbretit tuaj se une nuk jame bishe dhe nuk do ti paguaj atij taksa. A ka valle ndonje tjeter keshtu si une, qe ka krahe, me te cilet fluturon neper ajer, dhe qe nuk ecen neper toke, qe ti paguaj taksa mbretit te bishave? Une nuk jame bishe, une jam zog!
Mbreti i bishave u zemerua shume. Vrau mendjen ē`te bente me te dhe me ne fund e gjeti. Thirri perseri luftetaret e tij dhe u tha: I shpini mesazhin tim mbretit te zogjve. Dhe te nesermen mbreti i zogjeve thirri luftetaret e tij dhe u dha urdher: I shkoni ne shtepi lakuriqit te nates. Ai eshte zog dhe duhet te paguaj taksat. Ai vete paska thene se eshte zog!
Luftetaret fluturuan per te permbushur urdherin. Fluturuan dhe i thane:-O lakuriq i nates, ne erdhem per te marr prej teje taksat!
Lakuriqi i nates nderpreu se ngreni pjeprin dhe u pergjegj:- Taksat?! Vetem kete nuk e kuptoj. I thoni mbretit se une nuk do ti paguaj atij taksat. A ka valle ndonje keshtu si une ne kete bote, i cili te kete dhembe dhe ti paguaj taksa mbretit te zogjve? Ju, a keni pare ndonjehere qe te kene zogjt dhembe?! Une jam bishe nuk jam zog!
Mbreti i zogjve u zemerua shume vrau mendjen ē`te bente me te dhe me ne fund e gjeti. Thirri luftetaret e ti dhe u tha:-I shpini mesazhin mbretit te bishave. Diten tjeter, pa e zgjatur punen, u muaren vesh qe ti ngrinin nje kurthe lakuriqit dinak te nates. Qe nga ajo kohe luftetaret e mbretit te bishave dhe mbretit te zogjve ēdo dite kerkojn ate ane e kend. Ja pse lakuriqi i nates diten fshihet, kurse ushqimin e kerkon vetem naten.
avatar
Teuta_Pr
VIP

Postime : 54
Kyējet nė forum : 11199
Regjistruar mė : 22/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi