» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Fėmijėt i Kuptojnė Ndryshe Fjalėt e Prindėrve

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Fėmijėt i Kuptojnė Ndryshe Fjalėt e Prindėrve

Mesazh nga Vizitor prej Sun 09 Feb 2014, 11:32Nuk mund tė pritet nga fėmija qė nė tė njėjtėn mėnyrė ta pėrjetojė kontestin dhe lojėn e fjalėve sikurse tė rriturit. “Ti je mė i miri” fėmija nuk e dėgjon si lavdėrim. Frazat dhe fjalėt e zakonshme, pa marrė parasysh se sa janė qėllimmira, nė bisedėn me fėmijėn mund tė shkaktojnė dėme emocionale dhe psikologjike.
Shpesh fjalėt qė thonė prindėrit, fėmijėt i kuptojnė ndryshe. Truri i ri ende zhvillohet nė vitet e adoleshencės, apo siē quhen vite formuese. Prindėrit nuk mund tė presin qė fėmija nė tė njėjtėn mėnyrė tė pėrjetojė kontestin dhe lojėn e fjalėve (sarkazmin, ironinė, etj), sikurse tė rriturit.
Nėse prindėrit duan qė fėmija tė rritet nė versionin mė tė mirė tė vetvetes, ėshtė jetike qė fjalėt e dėmshme tė ndėrrohen me alternativa, qė ndihmojnė tė ndėrtoni karakterin, pra edhe ato fjalė qė duken tė padėmshme apo edhe konstruktive nė sipėrfaqe. Psh, ju thoni “ti je mė i miri”, ndėrsa fėmija e dėgjon si “detyra jote nė jetė ėshtė tė mė bėsh tė lumtur”.
Nėse thoni “duhet tė ndjehesh krenar me veten pėr atė qė ke bėrė”, do ta nxisni vetėrespektin e fėmijės, ėshtė e rėndėsishme pėr suksesin e tij nė jetė. Edhe tepėr shumė lėvdata, mund tė dėmtojė vetėbesimin. Fėmijėt e mėsuar me lėvdata tė shpeshta, jo rrallė herė kėrkojnė tė njėjtin miratim edhe nga shokėt dhe kolegėt nė shkollė.
Fėmijėt e tillė mund tė jenė tė lakueshėm, sepse kanė tė zhvilluar nevojėn qė tė gjithė ta duan. Fėmijėt e lavdėruar pėr mund, tregojnė rezultate mė tė mira nė teste tė shkollės dhe shumė mė lehtė e kuptojnė thelbin e mėsimit, kanė konstatuar psikologėt. Mirėpo, fėmijėt qė vazhdimisht lavdėrohen pėr atė se janė tė menēur, fitojnė pėrshtypjen e rreme se suksesi do tė vijė vetvetiu, pėr shkak tė personalitetit dhe jo mundit.

zeri info

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi