» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

16 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 16 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kujdes, mos u bėrtisni Fėmijėve

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Kujdes, mos u bėrtisni Fėmijėve

Mesazh nga Vizitor prej Sun 09 Feb 2014, 11:31Hulumtimet kanė treguar se britma e prindėrve dhe e mėsimdhėnėsve ndaj nxėnėsve, mund tė lėrė pasoja tė pėrhershme nė mėsimet e tyre. Nė tė vėrtetė, shumė nxėnės, tė cilėve vazhdimisht u bėrtitet, mund tė bėhen mospėrfillės dhe jo vetėm qė nuk do ta dėgjojnė personin e rritur, por do tė fillojnė edhe tė mbrohen dhe tė kundėrshtojnė edhe mė tepėr, gjė qė tė rriturit do t’i sjellė deri te dėshpėrimi, ndėrsa kjo do tė ndikojė edhe nė mėsimet e tij.
Fatkeqėsisht, kėtė rast e kemi tė shpeshtė nė klasa, kur mėsuesi e qorton nxėnėsin pėr shkak tė sjelljes sė tij tė keqe dhe pėr shkak tė mosrespektimit. Mėsuesi mė sė shpeshti nė sjellje tė tillė reagon me britmė, ashtu qė pėrsėri tė vendosė kontrollin dhe tė tregojė se kush ėshtė kryesori.
Ajo metodė ndoshta mund tė funksionojė herėn e parė dhe nxėnėsi do tė ndjejė dobėsinė dhe do tė qetėsohet. Por, pas disa incidenteve tė tilla, kjo nuk do jetė e fuqishme, sepse fėmija do tė kuptojė se qėllimi i vetėm i tė rriturit ėshtė ta mbajė nė njė vend. Pėr kėtė arsye fėmija nė fund do tė ndjehet i padobishėm, gjė qė mund tė lė pasoja negative dhe tė dėmshme. Fėmija do tė fillojė tė besojė nė to, pa kurrfarė distance, kėshtu qė do tė pėrfundojė se nėse tashmė ėshtė i padobishėm mund tė fillojė edhe tė sillet keq.
Kėshtu qė kėtė gjė duhet ta keni parasysh dhe mos t’i bėrtisni vend e pa vend fėmijės. Nė vend tė kėsaj mė mirė do tė ishte tė flisni me tė dhe ta gjeni shkakun se pse sillet nė njė formė qė nuk i ka hije. Kjo ėshtė mė e dobishme dhe duke folur me tė ai do ta ndjejė veten “faktor” dhe do tė pėrmirėsohet, ndėrsa nė tė kundėrtėn nėse ju vazhdoni t’i bėrtisni ai do tė bėhet imun nė kėtė gjė dhe do tė vazhdojė me avazin e vjetėr dhe nuk do tė pėrmirėsohet.

zeri info

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi