» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

15 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 15 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Historiani serb Rade Mihaljcic: Serbėt ardhacakė, shqiptarėt autoktonė nė Ballkan

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Historiani serb Rade Mihaljcic: Serbėt ardhacakė, shqiptarėt autoktonė nė Ballkan

Mesazh nga Naki prej Thu 05 Dec 2013, 17:56


Nė tekstet shkollore tė nxėnėsve shqiptarė nė Luginėn e Preshevės, ku flitet mbi historinė dhe origjinėn e shqiptarėve nė Ballkan, shpjegohet qartė se janė tė lashtė dhe autokton. Ndėrsa pėr serbė thuhet se janė ardhacak. Hartuesi i kėtij teksti shkollor nuk ėshtė ndonjė historian shqiptar, por njė historian serb (Rade Mihaljcic) dhe libri ėshtė shtypur nga Instituti pėr tekstet nė Beograd.
Nė kėtė tekstin shkollor tė historisė pėr klasat e gjashta shkruan: “Shqiptarėt janė popull i lashtė dhe autokton nė Ballkan, kurse serbėt janė tė ardhur nga lindja...”.
Ky konstatim nė librin e historisė serbe pėr klasat e gjashta ka ngjallur reagime dhe polemika tė ashpra, duke nxitur reagime tė historianėve dhe mediave serbe, tė cilėt librin e autorit serb Mihaljcic e kanė konsideruar “skandaloz”: (“Skandalozno: Srpski udzbenik iz istorije: Albanci su starosedeoci a Srbi dosljaci na Balkan!”), transmeton “Presheva jonė”.
Me kalimin e kohės, duket se edhe vetė serbėt po binden gradualisht me realitetin historike, pavarėsisht se disa ende nuk pajtohen me faktin se janė popull i ardhur nė Ballkan. Mė konkretisht, autori Mihaljēiē ka shkruar se serbėt janė me prejardhje nga vendet e lindjes.
Pėr kėtė ka reaguar prof. Slobodan Antonic me njė shkrim me titull “Vetėurryesit”, duke akuzuar autorin herė tradhtar e herė mosnjohjes i mirė i historisė. “Autori serb ėshtė marrė nė kėtė tekst shkollor mė shumė me politikėn ditore se sa me ‘tė vėrtetėn historike’”. /Telegrafi/

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18604
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historiani serb Rade Mihaljcic: Serbėt ardhacakė, shqiptarėt autoktonė nė Ballkan

Mesazh nga albi prej Thu 05 Dec 2013, 22:51

historiani serb  Rade Mihjaljcic eka tregua ralitetin sepse ter bota edin se shiptart jan ne ballkan   poplli me i vjeter  a serbet jan te ardhur nga malet e Rusis
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 11625
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi