» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Menaxhimi Fjalėkalimit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Menaxhimi Fjalėkalimit

Mesazh nga Naki prej Mon 23 Sep 2013, 13:20

E dua Fjalėkalimin tuaj
Me fjalėkalimin tuaj, unė mund tė qasem nė kompjuterin tuaj, dhe tė pėrgjoj aktivitetet tuaja, ti marrė kredicalet qė i pėrdor pėr sisteme tjera, dhe tė monitoroj pothuajse gjithēka qė vie dhe shkon me organizatėn tuaj. Dhe mė e mira nga tė gjitha, pėrderisa jam duke shfrytėzuar llogarinė do tė dukem sikur jam TI ( keshtu thotė njė haker).
Hakerėt dėshirojnė tė vjedhin fjalėkalimin tuaj pėr tu qasur nė rrjetė nė mėnyrė qė tė fitojn qasje nė tė dhėna, email mesazhe, informata nė bazė tė shėnimeve, apo qoftė edhe fjalėkalimet e tė tjerėve.
Si punojn Thyesit e Fjalėkalimeve ?
Programi pėr thyerjen e fjalėkalimeve mund tė pėrdoret pėr tė supozuar fjalėkalimet tuaja duke provuar me mira kombinime tė numrave, shkronjave, dhe karaktereve speciale brenda sekondave. Nė fillim supozohen fjalėt apo kombinimet tė cilat janė nė fjalor e zakonshėm tė fjalėkalimeve, mė pas vazhdon me numra, fjalė dhe numra, apo edhe kombinime tjera. Fjalėkalimet e thjeshta apo fjalėkalimet e gjetura nė fjalor mund tė thyhen brenda sekondave.
Pėrdor Fjalėkalim tė fort
Pėr tė mbrojtur fjalėkalimin nga thyesit e fjalėkalimeve, pėrdor fjalėkalime tė forta si:
Nuk pėrmban informata personale siq ėshtė datėlindja juaj, ekipi i preferuar, emrat e fėmijėve tuaj etj.
Pėrdor sa mė shumė karakterė qė ke mundėsi(Sa mė i gjatė fjalėkalimi, aq mė vėshtirė ėshtė pėr ta thyer.)
Mos pėrdor fjalė qė mund tė gjenden nė fjalor pasi qė thyesit e fjalėkalimeve mund ta gjejn atė shumė shpejt.
Pėrdor kombinime tė shkronjave tė vogla dhe tė mėdha, numrave dhe karakterėve special siq janė ‘!.#$%^&*()’
Ndryshoje atė mė shpesh.
Si tė krijoni njė fjalėkalim tė fortė,
qė ėshtė edhe i lehtė tė mbahet nė mend
Metoda e frazės ėshtė njė mėnyrė e lehtė pėr tė mbajtur nė mend fjalėkalimin e komplikuar. Pėrdorė metodėn e Frazės:
1.Pėrdorė frazė qė pėrmban numra.
2.Pėrdorė vetėm njė shkronjė pėr secilėn fjalė.
3.Pėrdorė madhėsin adekuate tė shkronjės, pikėrisht si paraqitet nė frazė.
4.Pėrdorė numrat aktual kur pėrputhet mė thenjen p.sh ne vend tė ‘Trileqe’ pėrdor ‘3leqe’ apo nė vend tė ‘dylbi’ pėrdor ‘2lbi’ .
5.Pėrfshij edhe shenjat e pikėsimit. Mos mbaj nė mend fjalėkalimin, por mbaj nė mend vetėm frazėn.
Fjalėkalimet Unike
A e keni ditur se 73% tė pėrdoruesve tė uebit pėrdorin fjalėkalime tė njejta pėr e-banking tė njejtat krediciale i pėrdorin edhe pėr llogari tjera private, siq ėshtė uebmaili(hotmail, yahoo, gmail)? Kjo nėnkupton nėse tė ėshtė vjedhur fjalėkalimi, personi qė ka marrė fjalėkalimin gjithashtu mund tė vjedh nga llogaria e juaj bankare. Pėr tė parandaluar kėtė:
Pėrdor fjalėkalim unikė nė punė
Pėrdor njė fjalėkalim tė ndryshėm pėr e-banking, apo shėrbime bankare dhe
Pėrdor sė paku njė fjalėkalim tė ndryshėm pėr sistemet tjera mė me pak rėndėsi.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18547
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi