» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


As e imja, as e tija...!

Shko poshtė

As e imja, as e tija...!

Mesazh nga Katilja prej Mon 08 Jul 2013, 09:57

Njė histori e bukur por me njė pėrfundim tė hidhur

Jam T. lindur nė njė qytet tė zonės sė veriut. Kur isha 8 muajsh familja ime zbriti nė durrės se babi kishte punėn nė kėtė qytet. Nė mbarim tė shkollės 8-vjeēare mora rrugėt e kurbetit. Isha vetėm 14 vjeē kur mbėrrita nė greqi. Nė kurbet mėsova shumė gjėra nga jeta. U bėra njė njeri qė gėzoja rrespekt, kjo falė prindėrve qė mė dhanė kulturė, por edhe falė vetes, pasi i vura nė praktikė ato qė prindėrit mė mėsuan.

Megjithatė njė sėmundje qė e ka emrin °° Dashuri °° ma ka bėrė zemrėn copė-copė. Nė vitin 2005, me datė 25 qershorė, isha nė Tiranė dhe po pija kafenė te lokali im i preferuar. Nė atė kohė mė morėn nė telefon dhe mė njoh=ftuan qė dy miqtė e mi kishin bėrė aksident me makinė dhe mė thanė se ishin nė spital.

Gjatė rrugės pėr nė spital, fillova tė njoftoja gjithė miqtė pėr kėtė qė kishte ndodhur. Disa numrave qė nuk i kisha nė celolar i rashė pėrmendėsh. Ndėr tė tjera i rashė dhe njė numri qė mendoja se ishte i njė mikut timė, por nga ana tjetėr nuk po pėrgjigjej njeri. kur mbėrrita nė spital, doktorrėt mė thanė qė njėrin do ta dėrgonin nė Tiranė, ndėrsa tjetri ishte jashtė rrezikut pėr jetėn. U qetėsova disi dhe po pija njė kafe, kur mė erdhi njė zile.

E mora dhe mu pėrgjigjė njė zė femre, e cila mė pyeti se kush isha.
- Kush je ti qė mė bėn zile.. - i thashė unė.
- Nė fakt ai qė mė ka bėrė zile je ti, - u pėrgjigjė ajo.
I thashė qė nuk kisha nerva pėr shaka dhe i tregova se ēmė kishte ndodhur. Ajo mė tha qė unė i kisha rėnė telefonin tė saj. I kėrkova falje qė e kisha shqetėsuar dhe i shpjegova qė numrit duhet ti kisha rėnė nga nxitimi. E mbyllėm bisedėn, por diēka mė rrahu fortė nė zemėr. Pas dy orėsh e mora sėrisht nė telefon. Folėm gjatė saqė kur pashė orėn ishte 2 e gjysėm e natės. Rashė nė gjumė.

Kue u zgjova e pashė nė sms: °° Mirmėngjesi! Tė urojė njė ditė tė mbarė. Mė ke pėlqyer nga e folura, por mos u trego kaq i hapur °°

Kėshtu kalonin ditėt. Mbas pak kohėsh ajo erdhi me shkollė nė Tiranė. U takuam. Unė i shpreha dashurinė. Ajo qante dhe mė thoshte: °° T. ti je shumė mė lart se unė °°. Ajo ishte 22 vjeēe dhe vazhdonte shkollėn pėr mjekėsi dhe nė tė njėjtėn kohė punonte nė Tiranė jashtė orarit tė mėsimeve. Njė vėlla e kishte nė burg, babi i njihte vetėm shihsen e alkolit.

Unė e doja dhe u ktheva nė ėngjėll mbrojtės pėr tė. I kėrkova tė shikonte shkollėn se pėr tė tjerat mė kishte mua. Unė ikja dhe vija shpesh pėr Greqi, por flisnim shumė nė telefon. Shkurt fare fillova tė jetoja pėr tė. Nė mars tė 2007-s mė mori nė telefon dhe mė tha se duhej ta harroja.

Po qante. Fola dhe mė tha lamtumirė. Mbylli telefonin. Pas shumė pėrpjekjesh fola me shoqen e sajė. Ajo po qante. E pyeta ku ishte, por mė tha se ajo ishte nė spital pasi kishte tentuar tė vriste veten. Mė ra telefoni nė tokė. U nisa menjėherė pėr nė spital. Kur po afrohesha te dera e dhomės sė sajė, dėgjova nėnėn e sajė qė bėrtiste me tė madhe °° Ma mori nė qafė vajzėn, ma fejoi pa dėshirėn e sajė, i shkatėrroi jetėn, qė Zoti ia marrtė shpirtin °°

Nuk ju besova veshėve dhe pėr njė ēastė thashė se mė pushoi zemra. Mė ranė lulet nė tokė dhe kavanozi u thye. Ata qė ishin aty kthyen kokėn. Aty gjendej dhe shoqa e sajė e cila erdhi pranė dhe mė tha: °° Mė vjen keq por nuk mund tia tregoja tė vėrtetėn °°

U futa nė dhomė, u afrova te shtrati dhe iu ula nė gjunjė te koka. Ajo ngriti dorėn dhe mė tha °° Mė Fa, por nuk meritoj tė jetoj se jetėn time e mbylli babi °° I vura dorėn nė buzė qė mos tė fliste, vetėm qaja me lotė. Dhoma kishte dhe njerėz tė tjerė. Ra heshtja. Kur u dėgjua zėri i shoqes sė sajė qė thoshte °° Po i vjen babi me atė tė mallkuarin °°

Unė bėra dy hapa mė tutje. Ato hynė brėnda dhe shkuan tek ajo. Babi i vetė i vuri dorėn tek koka, e puthi dhe i dėlėn lotė. Ndėrsa i fejuari i tha °° O shpirtė, tė kaluara dhe tė shkuara, tė harruara °° Uli kokėn ta puthte, por ajo e largoi kokėn.
Tė lutem largohu, - i tha ajo, - po mė vjen pėr tė vjellė nga era e alkolit dhe cigares.
Ai pa pikė turpi qeshi dhe tha: °° Shpirtė, cigarja dhe pijet pėr burrat janė °°

Mua po mė sillej dynjaja vėrdadhė, sidomos kur dėgjova fjalėt qė ajo i tha.
- Po ta them publikisht me trupė mė bėre tėnden, por me zemėr kurrė sdo tė jemė e jotja.

Aty mė luajti mėndja. I fola atij dhe i shashė qė tė mbante qetėsi se kishte njerėz tė tjerė tė sėmurė aty.
- Kush je ti? - Pyeti me fodullėk.

Mu sos durimi dhe nuk e di se ēfarė kam bėrė nė trupin e atij njeriu. Vetėm mė kujtohen njerzit qė mė thoshin ta lėshoja. E lėshova dhe ika tė laja duar se i kisha me gjakė. Kur po dilja nga banjot pashė dy policė. Mė morėn dhe mė dėrguar te rajoni numėr 3. Falė miqėsisė ia hodha, dola qė atė natė.

Vajta nė lokal, bleva alkol, u ula nė banak dhe nisa tė dėgjoja disa kėngė greke. Pija dhe qaja. Kėshtu i kaloja netė tė tėra. Alkoli, cigarja dhe muzika mė bėnin shoqėri. Dilja natėn nganjėherė nė breg tė detit dhe bėrtisja me tė madhe °° Pėrse o Zot mė zgjodhe mua °°
Me kalimin e ditėve ajo filloi tė mė shkruante sms, mė merrte nė celular, por nuk ma bėnte zemra ta hapja. Mė uronte qė tė vazhdoja jetėn dhe ta falja. Po ē'ta falja? Ajo kishte qenė e fejuar katėr ditė dhe kishte dalė me tė. Kishte bėrė dashuri me tė dhe ngaqė si bėnte zemra tė mė tregonte mua, deshi ta mbyllte jetėn e sajė.

Unė u ktheva nė Greqi dhe falė shokėve dhe familjes sime u largova nga ajo rrugė ku isha futur. Pak nga pak iu ktheva jetės sė qetė. Ajo tani ka njė djalė i cili ka emrin timė. Ėshtė ndarė me burrin dhe jeton jetėn e sajė e qetė. Publikisht i themė: °° Jeto se edhe unė do tė jetoj. Zoti na ndau, por kemi njė tė mirė qė nuk e mallkojmė njėri-tjetrin. Gjithmonė Zoti qoftė me ty! °

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7024
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi