» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Zjarri nė mitologjinė shqiptare

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Zjarri nė mitologjinė shqiptare

Mesazh nga Vizitor prej Sun 09 Jun 2013, 21:55


Adhurimi i zjarrit ishte baza e ceremonive fisnore shqiptare. Njerėzit besonin se zjarri nė vatėr kish njė fuqi tė madhe shėruese dhe pastruese. Pėr kėtė arsye, pėrpara ndonjė feste, atė e mbanin ndezur tė tėrė natėn, verė a dimėr qoftė.
Ai qė kujdesej pėr tė, ati, pra i pari i shtėpisė, duhet kundruar si roja priftėrore e zjarrit. Nga ana tjetėr, zjarri mbahej ndezur nė dhomėn e lehonės pėr 40 ditė rresht. Fikja e zjarrit nė tė tilla raste ishte njė ogur i keq. Besoj se po tė fėrshėllente zjarri, po bisedonin armiqtė e shtėpisė, po tė kėrciste, do tė ngordhte bagėtia.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi