» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

2 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 2 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Fėmijėt qė luajnė jashtė, mė pak probleme me tė pamurit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Fėmijėt qė luajnė jashtė, mė pak probleme me tė pamurit

Mesazh nga Vizitor prej Sun 26 May 2013, 14:09


Sipas njė studimi britanik, fėmijėt qė ekspozohen nė dritėn e ditės zvogėlojnė rrezikun e zhvillimit tė ērregullimeve vizuale.
Pėr shėndetin e shikimit tė fėmijės tuaj leni tė dalin ata jashtė: kjo mund tė jetė vėshtrimi i ri pėr tė ndihmuar frenimin e ngritjes sė shpejtė tė miopisė nė botė, sidomos kur dihet se nė Francė 25-30% e tė rinjve tė moshės 16 deri 24 vjeē dhe 40% e popullsisė sė pėrgjithshme janė tė prekur nga kjo anomali.
Nė tė vėrtetė, fėmijėt qė kalojnė shumė kohė jashtė janė tė mbrojtur mė mirė ndaj miopisė dhe kjo shpjegohet falė dritės natyrore, thuhet nė kėtė studim shkencor. Dr. Jeremy Guggenheim dhe kolegėt e Bristol’s School of Social and Community Medicine si dhe tė Universitetit Cardiff kanė ndjekur testet vizuale tė 7000 djemve dhe vajzave nė qarkun e Avon-it (Angli), prej moshės shtatė deri nė 15 vjeē.
Prindėrit u kanė dhėnė studiuesve numrin e orėve javore tė kaluara jashtė shtėpisė tė fėmijėve tė tyre tė moshės 8 -9 vjeē, njė periudhė e rėndėsishme, sepse ėshtė mosha kur miopia zakonisht fillon.
Rezultati i kėtij studimi i botuar nė revistėn Investigative Ophthalmology & Visual Science thotė se fėmijėt qė kanė luajtur (tre orė nė ditė tė paktėn nė verė, njė orė apo mė shumė nė dimėr) ishin mė pak tė prekur nga miopia nė moshėn 15-vjeēare se ata qė kanė kaluar me kohė brenda shtėpisė, pavarėsisht nga niveli i tyre i aktivitetit fizik gjatė kohės kur luajnė jashtė apo brenda.
Siē e shpjegojnė studiuesit, rrezet e diellit shkaktojnė njė efekt mbrojtės duke stimuluar prodhimin e dopamines nė retinė, njė substancė e nevojshme pėr zhvillimin e duhur tė tė parėt tė fėmijėve.


/ ZERI INFO /

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi