» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Muslimanėt dhe konteksti i ri evropian

Shko poshtė

Muslimanėt dhe konteksti i ri evropian

Mesazh nga PRINCO prej Wed 15 May 2013, 12:00

Pėr
muslimanėt nė Evropė shumė mė e rėndėsishme ėshtė metodologjia e sė
drejtės islame, qė do t’i ndihmonte ata t’i pėrgjigjen ēėshtjeve tė
reja se sa fetvatė e juristėve tė caktuar islamė, qė pėr situatėn e tyre
janė irelevante dhe tė cilat janė tė vlefshme pėr ndonjė hapėsirė
tjetėr nė tė cilėn ata nuk jetojnė. Megjithatė, muslimanėt duhet ta dinė
se qėllimi i fundit i tė gjithė besimtarėve ėshtė zbatimi i urdhėrave
tė Tij dhe fitimi i kėnaqėsisė sė Zotit. Nė kėtė kontekst janė theksuar
sidomos vlerat e drejtėsisė, bamirėsisė dhe ndershmėrisė. Muslimanėt nė
Evropė kanė nevojė tė domosdoshme pėr tė kuptuarit e ri tė shkencave
islame, tė cilat (sikurse edhe nė tre shekujt e parė) do tė mundėsonin
leximin e prosisė islame nė fuqinė e saj burimore dhe do t’i ndihmonin
muslimanėt evropian pėr tė gjetur pėrgjigje pėr ēėshtjet tė cilat nuk
janė shtrurar dhe nuk janė qartėsuar mė parė. Kėtu paraqitet nevoja pėr
qartėsimin e ēėshtjeve dhe vėshtirėsive tė reja me tė cilat pėrballėn
muslimanėt si dhe pėrgjigjet t’i japin dijetarėt qė jetojnė nė atė
mjedis ku jetojnė edhe muslimanėt evropian. Muslimanėt nė perėndim duhet
t’i tregojnė Evropės qė islami jo vetėm qė nuk ėshtė problem, veē se ai
ka ide qė do tė ishin inetresante pėr perėndimin. Problemi lind kur e
tėrė feja islame vėzhgohet pėrmes musliamnėve tė “dyshimtė”.

firma.................................................................................................................................................................................
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė, i dėgjueshėm nė kohė tė pleqėrisė.
Aty ku ska MORAL, Ligji nuk ka vler........
avatar
PRINCO

Shteti : Mbi token E ZOTIT
Postime : 188
Kyējet nė forum : 9208
Regjistruar mė : 18/02/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Muslimanėt dhe konteksti i ri evropian

Mesazh nga albi prej Wed 15 May 2013, 15:40

tu lumt vella pronco muslimanet ne europ jan per paqe dhe shum do te ndikojn per te ket paqe ne ter globin
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12027
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Muslimanėt dhe konteksti i ri evropian

Mesazh nga Katilja prej Thu 30 May 2013, 10:10

albi shkruajti:tu lumt vella pronco muslimanet ne europ jan per paqe dhe shum do te ndikojn per te ket paqe ne ter globin
jam shum dakord me tyy

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7018
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Muslimanėt dhe konteksti i ri evropian

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi