» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

18 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 18 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ushtrimet fizike riparojnė dėmtimin e trurit, shkaktuar nga alkooli

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Ushtrimet fizike riparojnė dėmtimin e trurit, shkaktuar nga alkooli

Mesazh nga Vizitor prej Sun 21 Apr 2013, 13:00

Hulumtimi i ri ka gjetur se ushtrimet aerobike mund tė lehtėsojnė disa prej dėmeve neurologjike tė shkaktuara nga pijet e rėnda.Ushtrimet fizike mund tė ndihmojnė ish-alkoolistėt tė kufizojnė dėmin e alkoolit qė ėshtė bėrė me trurin e tyre. Njė nga autorėt e studimit, Hollis Caroll, nga Universiteti i Kolorados, ka thėnė: “Angazhimi nė ushtrimin e rregullt aerobik ėshtė parė se mund tė pėrmirėsojė tė mėsuarit, kujtesėn, dhe vetėkontrollin.
Kjo duket tė jetė veēanėrisht e vėrtetė nė mesin e njerėzve tė rritur tė cilėt ushtrojnė rregullisht. Studimi gjeti se konsumimi afatgjatė i alkoolit ēon nė dėmtime nervore qė duket e ngjashme me rėnien e parė nė njerėzit e moshuar.
“Kjo sugjeron se individėt tė cilėt kanė pėrjetuar problemet e trurit nga konsumimi i tepėrt i alkoolit, me stėrvitje fizike mund tė shėrojnė ato efekte.” Gjetjet janė pėr shkak tė botuar nė revistėn: “Alkoolizmi, hulumtime klinike dhe eksperimentale”. /Telegrafi/

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi