» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

19 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 19 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Qumėshti i Lopės shkakton Aneminė tek Bebet

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Qumėshti i Lopės shkakton Aneminė tek Bebet

Mesazh nga Vizitor prej Sun 07 Apr 2013, 15:52

Pėrdorimi i qumėshtit tė lopės te foshnjat mė tė vogla se njė vit nxit aneminė, paralajmėrojnė ekspertėt. Nutricionistja nė spitalin e universitetit “Suleyman Demirel” nė qytetin turk Isparta, Aliye Carus, nė deklaratėn pėr agjencinė Anttolia ka thėnė qė fėmijėt duhet tė konsumojnė sasi tė madhe tė qumėshtit dhe qė ai - pėr shkak tė proteinave, kalciumit, vitaminave dhe fosforit qė i pėrmban -luan rol tė rėndėsishėm nė ushqyerje.
Ajo ka theksuar qė sasia shumė e madhe e qumėshtit tė lopės pėr foshnjat bart edhe rreziqe tė caktuara sepse njė sasi e caktuar e mineraleve nė qumėsht parandalon absorbimin e vitaminave dhe mineraleve tė tjera si hekuri.
“Kur hekuri futet nė organizėm, nuk bėn tė konsumohen ushqimet qė parandalojnė absorbimin e tij, dhe kėto janė qumėshti dhe produktet qumėshtore. Kėshtu kur bebeve mė tė vogla se njė vit u jepet pėr sė tepėrmi qumėsht shkaktohet mungesa e hekurit, respektivisht anemia”, ka thėnė Carus dhe ka theksuar qė qumėshti i lopės nuk rekomandohet t'u jepet bebeve mė tė vogla se njė vit. Mungesa e hekurit shkakton lodhje, dobėsi dhe humbje tė apetitit.
Doktor Harun Tepeli ka thėnė qė bebeve tė cilat janė ndalur sė ushqyeri me qumėshtin e nėnės mund t'u jepet jogurti nė vend tė qumėshtit, dhe qė jogurti nuk bllokon konsumin e hekurit nė masė tė tillė si qumėshti. /Telegrafi/

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi