» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

17 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 17 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pijet mė tė Kėqija

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Pijet mė tė Kėqija

Mesazh nga Naki prej Mon 01 Apr 2013, 02:12

Sa mė pak e mė rrallė, aq mė mirė: uji mineral i gazuar, pijet me kafeinė, pijet energjike, e madje edhe uji i aromatizuar, janė tė mbushur me kalori tė zbrazėta dhe janė armiq tė linjės sė trupit.
Mė shumė se 30 kalori nė ditė i konsumojmė me pije lė ndryshme, e derisa disa si ēaji dhe kafeja mund tė kenė efekte pozitive nė shėndet, tė tjerat janė tė mbushura me pėrbėrės tė dėmshėm, aditivė dhe mjete pėr konservim, tė cilat e dėmtojnė organizmin dhe shtojnė peshėn, tėrheqin vėrejtjen ekspertėt e dietave.
Njė prej tyre ėshtė lėngu i popullarizuar i pemėve, i cili mė sė shpeshti pėrmban mė shumė sheqer dhe aroma artificiale, sesa lėngu nga pemėt e vėrteta, ndėrsa njė gotė me lėng tė tillė shpesh pėrmban mė shumė kalori, sesa njė porcion me ėmbėlsirė.
Pijet me kafeinė
Mund tė pėrmbajnė edhe deri nė 800 kalori dhe 170 gr sheqer mund tė pėrmbajnė pijet me kafeinė, ndėrsa janė tė mbushura me kafeinė, e cila nė sasi tė mėdha mund tė shkaktojė probleme siē ėshtė aritmia e zemrės.
Uji mineral i gazuar
Edhe pse i shėndetshėm nė sasi mesatare, konsumimi i tepėrt i ujit tė gazuar mund tė shkaktojė dėmtim tė veshkave pėr shkak tė pėrqindjes sė lartė tė natriumit.
Uji me aromė
Edhe pse pohojnė qė pėrmban vitamina dhe minerale dhe se nuk pėrmban sheqer tė shtuar, uji me aromė artificiale pėrmban sasi tė mėdha tė ėmbėltuesve artificialė, tė cilėt e hapin oreksin dhe nxisin ndjenjėn e urisė.
Pijet energjike
Pėrveē qė pėrmbajnė doza tė mėdha tė sheqerit dhe kafeinės, ėshtė dėshmuar qė konsumimi i shpeshtė i pijeve energjike e rrit edhe rrezikun nga shtypja e lartė e gjakut.
Pijet e rėnda alkoolike
Pėr dallim nga vera dhe birra, pijet e rėnda alkoolike pėrmbajnė edhe trefish mė shumė sheqer, pėr shkak tė tė cilit edhe rritet rreziku nga mbipesha dhe sėmundjet e zemrės.
Pijet sportive
Lėngjet e ndryshme tė pasuruara me shtim tė mineraleve dhe elektroliteve, janė tė mira pas ushtrimeve fizike, nė tė cilat janė humbur shumė lėngje, por pėrmbajnė sasi tė mėdha tė sheqerit dhe mjete pėr konservim dhe nuk rekomandohet qė tė konsumohen pėr ēdo ditė. /Telegrafi/

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18619
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi