» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

16 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 16 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Google do t’i Shpėtojė Telefonat nga “Vdekja” e Baterisė?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Google do t’i Shpėtojė Telefonat nga “Vdekja” e Baterisė?

Mesazh nga Naki prej Mon 01 Apr 2013, 02:08

Sė fundmi, Google ka fituar edhe disa patenta tė reja tė cilat lidhen me pajisjet mobile me ekrane OLED, me qėllim tė reduktimit tė shpenzimit tė baterisė.
Pėr dallim prej pėrpjekjeve tė kaluara pėr zvogėlimin e energjisė qė merr drita e ekranit, patentat e reja tė Google premtojnė mundėsi tė reja, tė cilat nuk kanė ekzistuar mė parė.
Aktualisht, nėse bateria e telefonit tuaj ėshtė nė minimum, ju e ulni ndriēimin e ekranit dhe shpresoni qė sadopak ta kurseni energjinė e mbetur, ndėrsa tani, patentat e reja tė Google synojnė tė arrijnė nivele tė reja tė optimizimit.
Definimi i kėtyre patentave ndahet nė tri nivele tė ekranit OLED. Sė pari, Google ka menduar qė t’i shuajė vetėm animacionet nė ekran. Sė dyti, do tė ulet rezolucioni i ekranit, dhe sė treti, kur bateria e ekranit do tė jetė nė minimumin e saj, ekrani do tė shfaq vetėm dy ngjyra – tė kuqe dhe tė zezė.
Me sa duket, ky do tė jetė njė koncept interesant i kursimit tė baterisė sė pajisjes tonė mobile me ekran OLED, dhe me siguri se do tė jetė interesant tė shihet nė vepėr.
A besoni se kjo teknologji do tė na “shpėtonte” atėherė kur mė sė shumti na nevojitet telefoni?

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18727
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi