» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Fri 17 Feb 2017, 10:34 nga Dardania

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154063 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3376)
 
Adisa (3282)
 


Artikujt Ushqimorė qė Rrezikojnė Zemrėn tuaj

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Artikujt Ushqimorė qė Rrezikojnė Zemrėn tuaj

Mesazh nga Majlinda prej Sat 30 Mar 2013, 01:45

Ekzistojnė ushqime tė cilat mund tė na ndihmojnė qė tė mbrohemi nga problemet e mundshme me zemrėn, megjithatė ekzistojnė edhe tė tilla qė mund tė shkaktojnė probleme
Mishi i pėrpunuar nė mėnyrė industriale
Salsiēet, suxhuku, produktet e mishit tė tharė dhe proshutat, madje edhe ato tė bėra nga mishi i gjeldetit, nė vete pėrmbajnė sasi tė madhe tė nitratit, nitritit dhe natriumit, tė cilėt ndėrlidhen me problemet e zemrės. Mishi i pėrpunuar nė mėnyrė industriale gjithashtu pėrmban njė pėrqindje tė lartė tė yndyrave tė ngopura dhe pak proteina, dukshėm mė pak se cilido mish i zakonshėm qė mund ta pėrgatisni.
Mishi i kuq
Edhe pse mishi i kuq ėshtė mė i shėndetshėm sesa ai industrial, kjo nuk do tė thotė se quhet tepruar, pėr shkak se ai pėrmban sasi tė mėdha tė yndyrave tė ngopura.
Ushqimi i fėrguar
Disa restorante e pėrdorin vajin disa herė para se ta heqin nga pėrdorimi, e njė gjė e tillė bėn qė yndyrat me secilin pėrdorim tė ri tė bėhen gjithnjė e mė tė ngopura.
Pica
Duke u varur nga fakti se ku e blini, vetėm njė pjesė mund tė ketė dy tė tretat e sasisė sė rekomanduar ditore tė yndyrave tė ngopura. Edhe pse mund tė duket se bėhet fjalė pėr djathė tė vėrtetė, shumė piceri pėrdorin produkte qumėshti tė pėrpunuara nė mėnyrė industriale.
Trans-yndyrat
Kėto yndyra krijohen nė procesin,i cili bėn qė vaji i bimėve tė jetė mė i dendur. Trans-yndyrat nisin nivelin e LDL-sė, ose kolesterolit tė keq, derisa njėkohėsisht reduktojnė nivelin e HDL-sė, kolesterolit tė mirė. Edhe pse shumė prodhues e zvogėlojnė sasinė e trans-yndyrave nė produktet e tyre, ato edhe mė tutje mund tė gjenden nė disa margarina tė caktuara.
Pijet e gazuara
Kur bėhet fjalė pėr sėmundje tė zemrės, shumė njerėz mendojnė nė kolesterol dhe yndyrė, por edhe sheqeri mund tė jetė njėjtė i rrezikshėm nė rast se konsumohet nė sasi tė mėdha. Vetėm njė pije e gazuar nė ditė mund pėr 20 pėr qind qė ta rrisė rrezikun nga pėsimi i sulmit nė zemėr. /Telegrafi/
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 11007
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi