» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Dervish Shaqa

Shko poshtė

Dervish Shaqa

Mesazh nga Naki prej Mon 27 Aug 2007, 23:56


firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19007
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dervish Shaqa

Mesazh nga shaban cakolli prej Tue 04 Sep 2007, 15:21

shume i nderuar Naki,
Kujtesa qe i beni rrapsodit tone te madh Dervish Shaqes,ringjall dashurine per folklorin tone te begatshem,i cili nga nje gjenerate thuajse ka nxene te neperkembet.Nje artist te madh si Dervish Shaqa,duhet te e ruajme dhe kultivojme.Ishte njeri me fame,andaj keni bere nje hap te madh drejt ruajtejes dhekujteses se kultures sone kombetare.Per mua kyrrapsod eshte i shejte,dhe shejterinee tij duhet ta njohin lexuesit qe jane te interesuar drejt kultures sone kombetare.
Rrespekt.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13704
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dervish Shaqa

Mesazh nga Guest prej Mon 18 Feb 2008, 23:27

te falenderohem nga zemra vlla naki per kengetaret rapsod qe i ke qitur ketu sepse shum kan nisur ti qesin ne harres me vjen shumkeq qe ket tradit ton shum vjeqare jan ka e fundosin

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dervish Shaqa

Mesazh nga Naki prej Mon 25 Feb 2008, 11:26

KUSH ISHTE DERVISH SHAQA?
Shkrimin pėr orfeun e folklorit burimor shqiptar Dervish Shata, e nisėm me kėngėn “Kur ta ktheva Kosovė shpinėn e lash borė e gjeta dimėn”, pėr faktin se kjo kryevepėr e kėtij rapsodi edhe sot e kėsaj dite nuk ėshtė trajtuar shkencėrisht. Pėrmbajtja e saj plot simbolķkė dhe e fugķshme pėr kohėn kur u kėndua, hap shtigjet e analizave sh??mėdimenzionale tė rrethanave dhe rrjedhave polķtķko-shoqėrore tė viteve pesėdhjeta nė Kosovė dhe Shqipėri. Vargjet e kėsaj. kėnge, shpesh e polķtķzuar, varėsķsht nga prėferčncat e njerėzve, vazhdojnė tė mbesin strumbullar, rreth tė cilave ngriten debate sa herė qė bisedohet pėr vlerat artistike tė kėtij rapsodi. Sidoqoftė, edhe sot e kėsaj dite nuk I ėshtė dhėnė pėrgjigje kėsaj thėnie polisemike, zbėrthimi I sė cilės ndoshta do t’u jepte pėrgjigje shumė dilemave tė ngritura qysh viteve tė mėparshme.
Dervish Shaqa u lind mė 5 maj 1910 nė Llukė tė Epėrme tė Deēanit. Qė nė moshėn 9-vjeēare nga axha i tij Xan Rama kishte mėsuar t’i binte sharkisė, tė cilėn nuk e lėshoi nga dora gjatė gjithė jetės sė tij. Hapat e parė nė folklorin burimor i kishte bėrė me kėngėtarin Zenel Ademi, pastaj me Demė Ali Tarakun dhe sė fundi me kushėririn e tij, Demush Nezirin, me tė cilin bashkarisht kishin ndarė tė gjitha tė kėqiat dhe ndonjė ditė tė mirė tė jetės sė tyre nė atdheun e ndarė dhunshėm. Dervish Shaqa, nė Kosovė ndonjėherė kishte kėnduar edhe me Shaqė Avdinė dhe Lan Dobrėn, tė cilėt njihen si pauesit mė besnikė tė melosit tė tij. Zėri i Dervish Shaqės, nė vitet e pasluftės kishte pushtuar odat e Dukagjinit. Nė darsmat dhe ahengjet e ndryshme, melosi i tij autentik dhe tekstet e kėngėve qė kėndonte kishin pushtuar zemrat e shqiptarėve, prandaj kujtojnė sot bashkohanikėt e tij, tė rralla ishin ato takime popullore, qofshin darsma apo ceremoni tė tjera, e tė mos ishte Dervishi ai qė ua shtonte madhėshtinė takimeve tė tilla. Kėngėt qė kėndonte nė atė kohė, u takonin cikleve tė ndryshme. Pos kėngėve tė “arshikllekut”, s: “Po vijnė kurshqit rronzit malit”, “N’drrasė tė vekit kush po kanė” etj.
Dervish Shaqa, edhe pėrkundėr propagandėrs pėr “vėllazėrim-bashkimin” e imponuar dhe cenzurės ndaj lirisė sė tė shprehurit tė ndjenjės kombėtare, pėrmes figurave tė ndryshme dhe personazheve qė shpesh i zgjedhte nga pushteti otoman, demaskonte regjimin serv tė instaluar dhunshėm dhe me tradhėti nė viset e okupuara shqiptare. Kjo nuk ishte rastėsi Dervish Shaqa ishte brumosur me ide patriotike qė nė moshė tė re. Shumė kishte mėsuar pėr atdhdashurinė nga dajallarėt e vet. Ishte nip i familjes sė patriot Sulejman Vokshit. Mė vonė jeta nė odat dukagjinase i kishte krijuar miqėsi me vėllezėrit e Isė Boletinit (me Tafilin dhe Asllanin). Ishte rritur me burrat e kohės: Demė Ali Pozharin dhe Bajraktarin e Vranocit, ndėrsa me Xhaver Devėn kishte biseduar gjatė e gjerė pėr Kosovėn dhe trojet e tjera shqiptare”.
Armiku nuk rrinte duarkryq – radhėn e kishte Dervishi
Pushteti i instaluar serbo-sllav pasi kishte vendosur administratėn e tij dhe kishte gjetur edhe gbashkėpunėtorėt e vet nė vitet 1954/55 dhe 56, kishte zhvilluar aksionin famėkeq tė mbledhjes sė armėve. Kosova edhe njėherė po pėrjetonte tmerrin sllav. Rrafshi i Dukagjinit dhe nė kėtė mes epiqendra e tij Deēani me rrethinė, iu nėnshtrua torturave, ndjekjeve, arrestimeve dhe vrasjeve „ashiqare“ tė bijėve mė tė mirė tė kombit. Nė kėrkim tė njė pushke maltretoheshin dhe pėrndiqeshin familje tė tėra. Pushtuesi i ri, tani po zbatonte elaboratet e njohura antishqiptare tė pėrgatitura me dekada nga kulmet shoveniste tė dijes serve.
Edhe nė kėtė situatė tmerri, kur njerėzit „erreshin e nuk njeheshin“ rezistenca kombėtare nuk ishte shuar e tėra. Rapsodėt, nė odat e desatimeve kombėtare me kėngėn e tyre mbanin gjallė frymėn e atdhedashurisė. Nė kėtė mes, Dervish Shaqa shquhej pėr guximin qė kishte. Ai nė momente tė caktuara u kėndonte figurave mė tė shquara kombėtare dhe kėshtu nė zemrat e njerėzve ringjallte dashurinė pėr atdheun e nėpėrkėmbur dhe tė larė rishtazi me gjakun e bijėve mė tė devotshėm. Dhe armiku nuk rrinte duarkryq. Dervishi ishte nė radhė.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19007
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dervish Shaqa

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi