» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Fri 17 Feb 2017, 10:34 nga Dardania

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154063 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3376)
 
Adisa (3282)
 


Hani Domate, Mbrojnė Zemrėn

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Hani Domate, Mbrojnė Zemrėn

Mesazh nga Albanian_Girl prej Wed 27 Mar 2013, 00:15

Pėrbėrėsit e domates ndihmojnė nė luftimin e sėmundjeve tė zemrės dhe qarkullimit tė gjakut.
Disa studime tė realizuara kohė mė parė nga shkencėtarėt britanikė kanė treguar se pėrbėrėsi i domates, likopeni, mund ta pengojė zhvillimin e sėmundjeve tė zemrės dhe tė ulė rrezikun pėr sulme nė tru.
Studimet kanė treguar se pas pėrdorimit tė pėrditshėm tė tabletave me likopen pėr njė periudhė prej tetė javėsh ka ardhur deri te ndėrprerja praktike e oksidimit tė LDL kolesterolit (tė keq) nė gjak.
Sipas shkencėtarėve, tabletat me likopen sė shpejti mund tė tregohen po aq tė efektshme se statinat, barėra tė dedikuar pėr uljen e kolesterolit tė lartė nė gjak.
Likopeni ėshtė njė substancė me veti antioksiduese e cila ia jep ngjyrėn e kuqe domates, por qė vėshtirė absorbohet nė formė natyrale.
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 10658
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hani Domate, Mbrojnė Zemrėn

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Apr 2013, 16:22

bukur shum mir bekam unn qe i preferoj shum

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 5932
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi