» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Gjendet fajtori te kanceri i mushkėrisė i lidhur me duhanin

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Gjendet fajtori te kanceri i mushkėrisė i lidhur me duhanin

Mesazh nga prima_dona prej Wed 13 Mar 2013, 00:11

Proteina pėrgjegjėse pėr riparimin e ADN-sė sė dėmtuar mund tė jetė lidhja themelore pėr tė shpjeguar se si pirja e duhanit shkakton kancerin e mushkėrisė.
Qelizat e mushkėrive tė cilat i ekspozohen tymit tė duhanit prodhojnė sasi mė tė vogėl tė proteinės, FANCD2. Pa praninė e FANCD2, ADN i dėmtuar mund tė shkaktojė shumimin e pakontrolluar tė qelizave nė vend se t’i dėmtojė ato, siē ndodh nė rastet e qelizave normale.
Studimi i publikuar nė revistėn British Journal of Cancer, mund tė ēojė nė zhvillimin e e barnave mė tė mira pėr trajtimin e kancerit tė mushkėrive, i cili ėshtė prin sa i pėrket vdekjeve nga kanceri. Kanceri i mushkėrive vret mė shumė se njė milion njerėz nė ēdo vit, ndėrsa vetėm 15 % e pacientėve jetojnė pesė vjet ose mė shumė.
“Kėto zbulime tregojnė rolin e rėndėsishėm tė cilin e luan FANCD2 nė mbrojtjen e qelizave tė mushkėrive kundėr tymit tė duhanit dhe mund tė shpjegojė pse cigarja ėshtė toksike pėr kėto qeliza”, ka thėnė Laura Hays, e cila ka punuar nė studim.
“Edhe pse besohet se janė tė pėrfshira edhe proteina tjera nė kėtė proces, ne e dimė se ky ėshtė ēelėsi kryesor, sepse qelizat me nivele tė larta tė FANCD2 ishin rezistente nė efektet toksike tė tymit tė duhanit”, ka shtuar Dr. Grover Bagby, i cili e ka mbikėqyrur punėn.
FANCD2 ėshtė pjesė e njė familje proteinash tė cilat janė tė pėrfshira nė njė gjendje tė trashėguar, tė quajtur anemia Fanconi. Personat me kėtė anemi, kanė nivele tė ulėta tė kėtij grupi proteinash dhe janė tė rrezikuar pėr zhvillimin e kancerit nė moshė tė re.
Burimi: Reuters
avatar
prima_dona

Shteti : Prishtinė
Postime : 122
Kyējet nė forum : 10472
Regjistruar mė : 01/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjendet fajtori te kanceri i mushkėrisė i lidhur me duhanin

Mesazh nga Naki prej Sun 06 Apr 2014, 00:20

Pirja e Duhanit te largon Stresin , Noizyn , Duden , Unikatilin , Bujar Qamilin .... nuk eshte mire me pi duhanin hiq.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18727
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi