» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ushqimet e dėmshme pėr zemėr

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Ushqimet e dėmshme pėr zemėr

Mesazh nga Lori prej Sun 17 Feb 2013, 18:27

Sėmundjet e zemrės janė ndėr shkaktarėt kryesorė tė vdekshmėrisė nė botė – andaj, ėshtė shumė me rėndėsi tė dihet se cili ushqim ndikon nė shfaqjen ose pėrkeqėsimin e kėtyre sėmundjeve…
1. Prodhimet industriale tė mishit. Salsiēet, suxhuku, proshuta dhe tė gjitha produktet tjera tė mishit pėrmbajnė sasi tė mėdha tė natriumit dhe nitrateve qė lidhen me sėmundjet e zemrės.
2. Mishi i kuq. Sasia e madhe e yndyrave tė ngopura qė pėrmban mishi i kuq mund tė ndikojė keq nė enėt tuaja tė gjakut. Andaj, pėrkundėr faktit se mishi i pastėr ėshtė shumė mė i shėndetshėm se mishi industrial/i pėrpunuar, duhet pasur kujdes me sasinė qė konsumoni.
3. Pica. Pa marrė parasysh tė gjitha ato lavde qė i thuren sė fundi kėtij specialiteti italian, edhe pica ėshtė pėrplot me yndyra tė ngopura. Njė copė e picės, sipas ekspertėve, mund tė pėrmbajė 2/3 e sasisė sė nevojshme tė kėtyre yndyrave pėr njė person.
4. Margarina. Yndyrat me tė cilat ėshtė e pasur margarina e bėn vajin vegjetal mė tė dendur – qė nė organizmin tonė rritė masėn e kolesterolit tė keq (LDL) – ndėrsa zvogėlon nivelin e kolesterolit tė mirė (HDL). Mos iu besoni reklamave pėr margarinėn qė ‘zbret’ kolesterolin.
5. Ushqimi i fėrguar. Vajrat qė shėrbejnė pėr fėrgimin e ushqimit janė tė dėmshme – ndėrsa rreziku ėshtė edhe mė i madh sepse, vaji nuk ndėrrohet pas ēdo fėrgimi por shėrben pėr disa tė tillė. Kjo dukuri ėshtė e pranishme sidomos nė restorante.
6. Pijet e gazuara. Sheqeri qė vjen nga kėto pije ėshtė po aq i dėmshėm pėr zemėr, sa dhe yndyrat e dėmshme qė i fusim nė organizėm. Sipas studiuesve, njė pije e gazuar nė ditė, rrit rrezikun e sulmit nė zemėr pėr 20%. /Dukagjini.com/
avatar
Lori

Shteti : Every-where
Postime : 64
Kyējet nė forum : 11477
Regjistruar mė : 14/09/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi