» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Piramida mė e madhe nė botė ėshtė ndėrtuar nga ilirėt !

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Piramida mė e madhe nė botė ėshtė ndėrtuar nga ilirėt !

Mesazh nga Majlinda prej Sun 30 Dec 2012, 19:54


Njė dokumentar i transmetuar nga televizioni History Channel, ka demonstruar pamje nga piramida e Visoko nė Bosnje, piramidė qė ka dy tė veēanta. Sė pari ėshtė mė e larta dhe mė e madhja nė botė por edhe mė e lashtė, madje edhe se piramidat e Egjiptit.
Sė dyti, sepse kjo piramidė ėshtė ndėrtuar nga ilirėt dhe baza materiale e pėrdorur ka qenė beton , duke demonstruar se 12350 vjet mė parė, kur edhe ėshtė ndėrtuar kjo piramidė, civilizimi ilir, tė cilit i pėrkasim ne shqiptarėt, ka qenė dukshėm nė avancė nga qytetėrimet e tjera.
Dr. Osmonogiē, arkeolog boshnjak, pohon kėtė fakt nė dokumentar si dhe vlerėson se nė qoftė se kjo piramidė do tė zbulohej tėrėsisht, (sepse ajo ėshtė mbuluar me dhe ku rriten barishte, atėherė historia botėrore do tė ndryshonte sepse Ilirėt dhe kultura e tyre ka qene kaq e zhvilluar saqė ai beton i piramidave ka 12350 vjet dhe ėshtė ndėrtuar nga qytetėrimi ilir qė kuptohet qartėsisht se ka qenė shumė mė i avancuar se ē’jemi ne sot. Kjo teori qe arkeologu Osmonogiē paraqet padyshim na bėn tė ndjehemi krenarė pėr prejardhjen tonė.
Nga ana tjetėr, kjo teori hap njė perde tė errėsirės sė kohės duke u renditur kėshtu edhe si fakt se perse kombet e tjera e kanė dashur gjithmonė Shqipėrinė tė copėtuar.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 11817
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi