» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Nė barkun e gjarprit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Nė barkun e gjarprit

Mesazh nga princesse prej Mon 29 Oct 2012, 23:49

Qė kur ndodhi aventura e Okumesė, mamatė majmunė u bėnė tė famshme pėr guximin e tyre. Majmuni i vogėl, i biri i Okumesė, quhet N’Poto. Ai ėshtė trazovaē dhe i pabindur.
Me gjithė kėshillat e mamit tė tij, e cila ėshtė vazhdimisht e brengosur pėr sigurinė e tij, ai bredh vazhdimisht nėpėr xhungėl, pa menduar fare se ku po shkon dhe ēfarė po rrezikon. Dhe njė ditė atė e kapi dhe e gėlltiti gjarpri i madh Bilbo Boa.
Okumeja arriti shumė vonė dhe nuk e shpėtoi dot O’Poton. Ajo iu lut Bilbos qė t’ia kthente tė voglin, por gjarpri i stėrmadh nuk pranoi dhe u fut mes shkurreve pėr tė marrė njė sy gjumė e pėr tė tretur ushqimin tė cilin sapo e kishte ngrėnė.
Por Okumeja nuk qėndroi aspak duarkryq. Kur pa se pėrbindėshin e madh e zuri gjumi, ajo mori njė guri tė mprehtė dhe e qau lėkurėn e trashė tė Bilbos. Pa u trembur, ajo futet nė errėsirėn e barkut tė gjarprit.
Aty dėgjon thirrjet e tė birit dhe sakaq i shkon nė ndihmė. E nxjerr prej andej, e fsheh nė njė vend tė sigurt dhe pastaj shkon e mbledh manaferra tė kuqe nga ato qė tė pėrvėlojnė po t’i hash.
I fut manaferrat nė stomakun e Bilbos dhe ia qep barkun gjarprit, pa u kuptuar fare qė ishte qarė lėkura. N’Poto, pasi u qetėsua nga tmerri qė e kishte kapur, sot ėshtė bėrė njė majmun i bukur dhe natyrisht, shumė mė i kujdesshėm se sa qė ishte dikur, ndėrsa gjarpri Bilboa Boa vazhdon tė vuaj dhimbjet e forta nė stomak dhe qysh nga ajo ditė ėshtė bėrė vegjetarian.
avatar
princesse

Shteti : Tokė
Postime : 58
Kyējet nė forum : 10854
Regjistruar mė : 12/02/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi