» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Stresi tė plakė pėr gjashtė vite tė plota

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Stresi tė plakė pėr gjashtė vite tė plota

Mesazh nga Majlinda prej Tue 11 Sep 2012, 23:21

Stresi, ankthi, sulmet e panikut dhe ndjenjat tjera shqetėsuese shkurtojnė mbaresat e ADN-sė, telomeret, ēka shkakton dėmtimin e qelizave, plakjen e organizmit dhe lėndueshmėrinė ndaj sėmundjeve.
Njerėzit e prirė ndaj ndjenjave te ankthit dhe parehatisė plaken mė herėt se ata qė janė flegmatikė, sepse tė menduarit negativ dhe shqetėsues vepron si shkaktar i dėmtimeve qelizore, ka treguar studimi i spitalit femėror Birgham nė Boston.
Mjekėt kanė analizuar mostrat e gjakut tė mė shumė se 5000 femrave nė moshėn prej 42 deri 69 vjet dhe i kanė krahasuar me gjendjen e tyre psikike. Kanė zbuluar qė femrat tė cilat shpesh ndjejnė frikė tė pashpjegueshme nė situata normale shoqėrore, pėr shembull derisa gjenden nė tollovi, kanė telomere mė tė shkurtra se sa femrat pa probleme tė tilla, pėrcjell Daily Mail.
Telomeret janė mbaresa tė ADN-sė tė cilat konsiderohen si tregues biologjik tė plakjes, ndėrsa bėhen pak mė tė shkurtra pas ēdo ndarje qelizore. Telomeret e shkurtuar lidhen me rrezikun mė tė lartė nga kanceri, krijimi i sėmundjeve tė zemrės, seniliteti dhe vdekja e parakohshme.
"Dallimet nė gjatėsinė e telomereve nė mes tė njerėzve tė cilėt janė tė prirė pėr sulme tė panikut dhe janė nė pėrgjithėsi nė nivel mė tė madh tė stresit kemi arritur t’i llogarisim dhe tė zbulojmė qė trupi i njerėzve me stres ėshtė madje gjashtė vjet mė i vjetėr se mosha e tyre biologjike”, ka thėnė autorja e studimit, dr. Olivia Okereke
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 11703
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi