» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Njerėzit me grupin zero tė gjakut kanė zemrėn mė tė fortė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Njerėzit me grupin zero tė gjakut kanė zemrėn mė tė fortė

Mesazh nga Majlinda prej Tue 21 Aug 2012, 21:19

Sipas shkencėtarėve nga Universiteti i Harvardit, njerėzit me grupin e gjakut 0 kanė njė mbrojtje natyrore nga sėmundjet e ndryshme tė zemrės.

Shkencėtarėt kanė zbuluar se personat me grupin AB tė gjakut, qė njėherėsh ėshtė edhe grupi mė i rrallė i gjakut, 23 pėr qind ėshtė mė i madh qė tė pėsojnė sulm nė zemėr nė krahasim me tė tjerėt. Njerėzit me grupin B tė gjakut pėr 11 pėr qind, ndėrsa ata me grupin A, deri 5 pėr qind se do tė kenė probleme me zemrėn.

Shkencėtarėt besojnė se grupi 0 i gjakut ka substanca tė caktuara nė gjak, tė cilat ndihmojnė qarkullimin dhe zvogėlojnė mundėsinė e shfaqjes sė droēkave nė gjak, qė nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė zvogėlon mundėsitė e pėsimit tė sulmit nė zemėr.

Grupi A i gjakut ndėrlidhet me nivelet e larta tė kolesterolit tė keq nė gjak, derisa grupi AB i gjakut ėshtė mė shumė i ekspozuar ndaj shfaqjes sė pezmatimeve, tė cilat kanė rol kyē nė dėmtimin e artereve. “Njerėzit nuk mund ta ndryshojnė grupin e gjakut, por mund t’i ndryshojnė shprehitė e jetės nėse kuptojnė se janė nė rrezik nga telashet me zemrėn”, deklaroi profesori Lu Ki.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 11640
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerėzit me grupin zero tė gjakut kanė zemrėn mė tė fortė

Mesazh nga Naki prej Fri 07 Sep 2012, 00:48

O rh-

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18547
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerėzit me grupin zero tė gjakut kanė zemrėn mė tė fortė

Mesazh nga jehonaa prej Fri 07 Sep 2012, 22:16

A + pozitiv Embarassed

firma.................................................................................................................................................................................
Ne Jet nuk i humbim kurr Miqet,thjesht mesojm kush jan ata te vertetet ...
avatar
jehonaa

Shteti : ....
Postime : 254
Kyējet nė forum : 6389
Regjistruar mė : 13/05/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerėzit me grupin zero tė gjakut kanė zemrėn mė tė fortė

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi