» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Manaferra ndikon si aspirinė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Manaferra ndikon si aspirinė

Mesazh nga Majlinda prej Fri 17 Aug 2012, 00:50

Manaferra ėshtė e pasur me vitaminat A, C, B1, B2 dhe B6, me thartinė organike, hekur, magnez, fosfor, kalcium, mangan dhe sheqer pemėsh.
Ėshtė e pasur me celulozė dhe ndihmon nė rregullimin e peshės trupore. Pėrmban thartinė saliciline (pėrbėrės aktiv i aspirinės) e cila shfrytėzohet pėr zbutjen e dhimbjeve, uljen e temperaturės dhe kundėr inflamacionit.
Kjo pemė ndikon pozitivisht edhe nė tė parėt, forcon imunitetin, ndėrkaq ėshtė konstatuar se edhe pengon shfaqjen e kancerit nė gji dhe nė qafėn e mitrės. Mjekėt gjermanė e rekomandojnė pėr zbutjen e hemorroideve.
Manaferrat e freskėta janė mė tė shijshme me pak mjaltė apo sheqer. Nga to mund tė bėhen lėngu, vera, kompoti, likeri, xhemi, pite tė shijshme dhe ėmbėlsira.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 11712
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi