» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mjekėt: Mos i pastroni veshėt

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Mjekėt: Mos i pastroni veshėt

Mesazh nga Majlinda prej Fri 17 Aug 2012, 00:49

Njerėzit qė janė tė prirė pėr t’i pastruar veshėt nga brenda, duhet tė heqin dorė menjėherė nga ky zakon, veshėt pastrohen vetė. Futja e njė shtupe pambuku apo ndonjė gjė tjetėr nė vesh – ėshtė veprim jo vetėm i pashėndetshėm, por edhe i rrezikshėm.
Shumica e njerėzve fillojnė tė zhbirojnė veshėt duke shpresuar pėr tė hequr dyllin e krijuar nė kanalin e veshit. Por mjekėt thonė se dylli i veshit, megjithatė, ėshtė i butė dhe si rrjedhim del jashtė vetvetiu.
Duke kruajtur a zhbiruar veshin me njė kunj druri tė mbėshtjellė mė pambuk, personi nuk bėn gjė tjetėr veēse e shtyn dyllin mė thellė brenda nė vesh. Dhe kjo mė pas ka rezultat, vizitėn tek mjeku.
Bllokimi nga dylli ėshtė njė nga shkaqet mė tė shpeshta tė humbjes sė dėgjimit. Gjithashtu, duke ngacmuar kanalin e veshit krijohen mundėsi pėr dėmtimin ose ēarjen e daulles sė veshit.
Dylli nė vesh ekziston pėr njė arsye; pėr tė mbrojtur veshėt nga pluhuri, grimcat e vogla dhe bakteret. Dylli mbron edhe lėkurėn delikate tė kanalit tė veshit nga ngacmimet ose pezmatimet nga uji gjatė larjes.
Pra shprehja “pastro veshėt” duhet kuptuar vetėm si; pastro me kujdes pjesėn e jashtme tė veshėve duke pėrdorur njė peshqir tė lagur me ujė e sapun dhe pastaj thjesht fshije me peshqir tė thatė.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 11712
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi