» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Gjuha qė flitet nga vetėm njė person

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Gjuha qė flitet nga vetėm njė person

Mesazh nga Majlinda prej Thu 26 Jul 2012, 19:58

Njė gjuhė e komplikuar mund tė zhduket, sepse vetėm njė person i moshuar nė tė gjithė botėn mund ta flasė atė. Gyani Maiya Sen, 75-vjeēe, nga Nepali perėndimor, flet rrjedhshėm kusunda.
Megjithatė, Sen ėshtė personi i vetėm mes 100 fiseve kusunda qė mund ta flasė kėtė gjuhė. Ajo tani ėshtė nė qendėr tė njė fushate tė nisur nga gjuhėtarėt, qė janė tė angazhuar ta ruajnė kėtė gjuhė unike.
Sipas medieve tė huaja, Sen, e cila flet gjithashtu gjuhėn moderne nepaleze, tha: “Jam shumė e trishtuar qė nuk kam mundėsi tė flas me njerėzit e komunitetit tim nė gjuhėn tonė. Ata ose nuk e kuptojnė, ose e kuptojnė dhe nuk arrijnė ta flasin gjuhėn kusunda, kam frikė se do tė vdesė me mua”, tha ajo.
Origjina e kėsaj gjuhe misterioze nuk njihet dhe struktura e saj ėshtė shumė e ēuditshme.
Deri tani gjuhėtarėt kanė identifikuar tri zanore dhe 15 bashkėtingėllore.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 11808
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi