» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pela dhe gomarica

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Pela dhe gomarica

Mesazh nga Majlinda prej Sun 22 Jul 2012, 14:19

Nė stallėn e njė vile zotėrinjsh jetonte njė pelė shale dhe njė gomaricė, qė ishte gjithashtu kafshė shale, ose mė mirė kafshė ngarkese. Gomarica e gjorė pėrdorej ashtu si pėrdoren sot kamionėt, pėr tė transportuar mallra, ndėrsa shumė pak kujdeseshin pėr tė.
Dhe kur ia vinin shalėn e bėnin vetėm pėr t’u bėrė njė xhiro fėmijėve ose kamerieres. Kurse pela kashaisej me shumė kujdes, e shaluar dhe e zbukuruar pėr festa dhe iu ofrohej pėr tė kalėruar miqve tė zgjedhur.
Grazhdi i saj ishte gjithmonė i mbushur me kashtė tė zgjedhur dhe tėrshėrė nga mė e mira. Derisa njė ditė...
- Fat i bukur ky i imi, - po qahej njė ditė gomarica e gjorė. - Bėj ato qė bėn ti, madje edhe shumė tė tjera, kurse ti ia hedh vetėm me gudulisjet e mamuzeve tė atij qė tė kalėron...
Pėr tė hipur mbi kurrizin tėnd kalorėsi vishet nė mėnyrė elegante dhe kur ėshtė mbi shalė tė gjithė e admirojnė dhe pėr kėtė ti vazhdimisht trajtohesh me ushqim tė zgjedhur.
Ndėrsa ata qė hipin mbi kurrizin tim mė e pakta ėshtė qė tallen me ta... e po ashtu mė ngarkojnė edhe me barra tė rėnda, tė cilat nganjėherė mezi i barti dhe mė duket sikur po mė kėputen kėmbėt.
Dhe nė fund ushqimi qė e marr ėshtė shumė i dobėt, sa mezi qė mė jep pakėz forcė”, vazhdoi tė ankohej gomarica e gjorė, e cila nga mundimet vėrtet ishte dobėsuar shumė.
- E di, madje edhe mua mė vjen keq, - iu pėrgjigj pela. - Por kėshtu e ka jeta: kush duron ėshtė detyruar tė vuajė edhe pėr atė qė nuk ėshtė.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 11718
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pela dhe gomarica

Mesazh nga Katilja prej Mon 23 Sep 2013, 19:08

Korbi qė deshi tė bėhej si shqiponja


Zogu i zotit Jupiter, shqiponja, njė dash na merr. Njė korb i zi qė e kish parė, pandehte se i kishte ngjarė, prandaj kėrkonte tė marrė, njė dash tjetėr pėr tė ēarė. Pėr tė ngrėnė di e ha, po si shkaba takat s’ka. U ngre vajti nė njė stan, zgjodhi dashnė mė tė mirė; ish kaq i majmė dhe i pirė, sa pėr ta bėrė kurban.

“Nuk e di kush tė ka menduar”, tha korbi, “po je pėr mua”, dhe me vrap iu afrua. Po dashi kish lesh tė dendur dhe tė gjatė deri nė shesh. Kur u sul korbi ta zėrė, iu zunė kėmbėt nė lesh dhe nuk mundi ta ngrejė. Dhe mundohet e gulēon. As qė e ngre, as qė e lėshon. Korbi i gjorė, faqezi, qante me lot, se s’iku dot. Kur vajti bariu, e zuri tė gjallė.Ē’na mėson kjo pėrrallė? Vetveten, mor tė mjerė, mos e mburrni, mos e gėnjeni, se nuk jeni siē pandehni, burra trima si tė tjerė; gjithė lulet erė mbajnė, po trėndafil nuk janė.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 6637
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi