» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Vera, e mirė pėr mushkėritė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Vera, e mirė pėr mushkėritė

Mesazh nga Naki prej Mon 16 Jul 2012, 01:43

Shkencėtarėt holandezė e kanė zbuluar njė ndėrlidhje tė rėndėsishme midis konsumimit mesatar tė verės sė kuqe dhe pėrmirėsimit tė funksioneve nė mushkėri.
Kėtė efekt pozitiv ia dedikojnė substancės resveratrol-polifenolit natyral, i cili nė masė tė madhe gjendet nė verėn e kuqe. Rezultatet e hulumtimit mė tė ri kanė treguar ndėrlidhjet midis marrjes sė resveratrolit dhe volumit tė shtuar nė mushkėri, si dhe zvogėlimin e rrezikut nga tkurrja e rrugėve tė frymėmarrjes.
Nė bazė tė kėtyre hulumtimeve tė vėrtetuara, me sa duket, konsumimi mesatar i verės ndikon nė funksionimin pozitiv tė mushkėrive. Hulumtimet paraprake kanė treguar se pėrbėrėsit brenda nė fara dhe nė lėvoren e rrushit tė zi ulin sasinė e estrogjenit dhe shtojnė rritjen e testosteroneve te femrat para menopauzės, nė ketė rast zvogėlohet edhe rreziku nga kanceri i gjirit.
Pėr kėtė arsye ekspertėt sugjerojnė qė ato femra qė parapėlqejnė tė konsumojnė njė gote verė pas darke, ajo tė jetė verė e kuqe. Kanceri i gjirit ėshtė mjaft i pėrhapur, vetėm nė SHBA ēdo vit diagnostikohen rreth 230.000 raste tė reja, qė njėherėsh ėshtė sėmundja qė prin te femrat.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18619
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi